Do Židovského muzea se vrátila ztracená ozdoba tóry, která měla jít do dražby

Praha – Do Židovského muzea v Praze se vrátila stříbrná ozdoba tóry z roku 1886. Stříbrný štít byl původně majetkem synagogy v Dolních Kralovicích na Benešovsku, odkud se v roce 1942 dostal do Židovského ústředního muzea. Po druhé světové válce z muzejních sbírek zmizel. V prosinci loňského roku ozdobu muzeum objevilo v nabídce aukční síně Sotheby’s, odkud po domluvě s vlastníky a aukční síní putovala zpět do sbírek Židovského muzea v Praze. ČTK o tom dnes informovala Michaela Klofcová z Židovského muzea v Praze.

Židovské ústřední muzeum, nynější Židovské muzeum v Praze, převzalo štít spolu s dalším vybavením synagogy v Dolních Kralovicích v roce 1942. V raně poválečných letech štít po obnovení některých předválečných židovských obcí muzeum vydalo blíže neurčené synagoze pro rituální účely, čímž se jeho stopa nadlouho ztratila. Předmět se objevil až v prosinci loňského roku na mezinárodním aukčním trhu v soukromé sbírce judaik rodiny Halpernových.

SOUVISEJÍCÍCisterciácká klášterní krajina Vyšší Brod dostala ocenění Evropské dědictví

Židovské muzeum v Praze požádalo aukční síň o stažení předmětu z prodeje a jeho vydání Federaci židovských obcí v ČR. „Jde o další příkladnou spolupráci s aukční síní Sotheby’s i s držiteli identifikovaného předmětu. Aukční síň s naším muzeem od první chvíle spolupracovala podobně jako v minulosti při řešení jiných případů. Velký dík ovšem patří především samotným majitelům dražené sbírky, kteří se ani náznakem nezdráhali udělat správnou věc a předmět vrátili tam, kam jedině patří, tedy do sbírek pražského Židovského muzea,“ uvedla ředitelka muzea Pavla Niklová.

Štít tóry nechali vyrobit manželé Leopold a Rosalie Schmolkovi v roce 1886, následně ho darovali synagoze v Dolních Kralovicích. „Leopold Schmolka je v některých pramenech označován jako ‚Kaufmann‘ (obchodník) a jinde jako ‚Getreidehändler‘ (obchodník s obilím), rodina si tedy zřejmě mohla dary synagoze dovolit. Přesný důvod donace nelze z textu nápisu zjistit, obvykle se však jednalo o dar u příležitosti nějaké významné rodinné události. V případě Schmolkových mohlo jít například o dar na paměť narození jejich vnuka Zdeňka Schmolky,“ řekl kurátor sbírky stříbra a trojrozměrných předmětů muzea Jaroslav Kuntoš.

Štít na tóru je součástí souboru ozdob svitku tóry a pomocí řetízku se zavěšuje na jeho přední stranu. Dnešní podoba štítu se vyvinula z praktické potřeby označit, která část textu se objeví bezprostředně po rozvinutí svitku. K tomuto účelu sloužila zavěšená destička s informačním nápisem, která se později stala čistě dekorativním prvkem. Štít, který se vrátil do muzea, je ozdobený postavou Mojžíše a velekněze Arona, kteří stojí nad středovými deskami Desatera. Tento motiv se podle muzea objevuje spíše ve starším období u štítů vzniklých ve Slezsku a na Moravě. „Zajímavé jsou také velmi malé rozměry štítu. Ty jsou v daném případě zřejmě spíše výsledkem snahy šetřit drahým kovem než přizpůsobit štít velikosti svitku tóry,“ dodala Klofcová.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 16. dubna 2024 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář