Dobrovolníci budou na Bruntálsku pokračovat v opravách kostela

Pelhřimovy – Dobrovolníci v Pelhřimovech na Bruntálsku budou pokračovat v opravách zchátralého gotického kostela svatého Jiří. Ten jako jediný zůstal po zlikvidované obci Pelhřimovy na Osoblažsku. Dobrovolnického tábora se zúčastní asi 20 mladých lidí. Pracovat budou především na nových omítkách. ČTK to za Hnutí Duha Jeseníky, které kostel vlastní, řekl koordinátor Ivo Dokoupil.

„Celkem 20 účastníků již podvacáté přijede do bohem zapomenutého kouta Moravskoslezského kraje, aby svými silami přispěli k záchraně kostela, který byl ještě před pár lety odsouzen k zániku,“ uvedl Dokoupil. Dobrovolníci přijedou 8. srpna a pracovat budou týden.

Účastníci bydlí v obci Slezské Rudoltice a na práci na kostele dojíždějí na kolech. „Náš kostel je jedním z nejstarších dochovaných kostelů ve Slezsku. Za ta léta, co kostel zachraňujeme, jsme díky státu a sponzorům opravili střechu, strop, unikátní dřevěnou věž kostela, sakristii a kůr. Teď pracujeme na opravě vnitřních a vnějších omítek a začneme pokládat i první část modřínové podlahy,“ dodal.

Současně restaurátor Filip Menzel letos rekonstruuje malby z roku 1420 na východní stěně presbytáře. Kvůli chystané rekonstrukci podlahy budou v kostele archeologové provádět sondáže. „Kostel by se měl stát centrem našeho projektu obnovy vesnice Pelhřimovy na české straně hranice,“ uvedl Dokoupil

Hnutí Duha Jeseníky v roce 2005 získalo kostel, který jako jediná stavba zbyl po zaniklé obci Pelhřimovy, do své správy. Záchranné práce ale začaly už v roce 2002. Památka ze 13. století už má novou střechu i stropy. V části je znovu odkrytá a zrestaurovaná malba z roku 1420.

Obec Moravské Pelhřimovy byla zrušena začátkem 50. let. Po komunistickém převratu v roce 1948 se představitelé státu obávali intervence polské armády. Proto se rozhodli vylidnit nejbližší okolí státní hranice. V Pelhřimovech srovnali se zemí 66 domů. Zůstal jen kostel, který se ekologové nyní snaží zachránit.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 7. srpna 2021 Foto: Wikipedie – kostel sv. Jiří

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář