Dobrovolnictví u dětí se za 20 let proměnilo 

ADRA začala s dobrovolnictvím u dětí již před 20 lety. Tehdy bylo největší společenskou potřebou přinést radost dětem do nemocnic, zkrátit jim dlouhou chvíli čtením pohádek a společnou hrou. Dnes se doba hospitalizace zkracuje, a také většina malých dětí má s sebou některého člena rodiny jako doprovod. 

Naši dobrovolníci však zůstávají cennými kamarády dětí v dětských domovech a Klokáncích

Děti vnímají velmi dobře, že dobrovolník je člověk, který není placený, chodí za nimi a věnuje se jim z vlastní vůle a zájmu. Přináší jim to naději, že někoho v životě zajímají a užitek, protože dobrovolníka mají na rozdíl od personálu „jen pro sebe“. 

Velmi si vážíme našich dobrovolníků a dobrovolnic, kteří docházejí za hendikepovanými dětmi…

„Mám ráda děti. A některé to mají moc těžké. Jako třeba ten „můj“ Dominik. Téměř nevidí, nechodí, nemluví. Chodíme se spolu dívat na vlaky, auta. A tu radost, jakou venku má, tou mne vždy nakazí. Loučíme se s úsměvem, na tváři i v srdci,“ sdílí dobrovolnice Renata.

Další potřebou, kterou pandemie covidu-19 výrazně akcentovala, je doučování dětí ze sociálně slabých rodin a také v pěstounských rodinách s vícero dětmi

Dobrovolníci a dobrovolnice pomáhají hravou formou dětem se školními povinnostmi, aby neztrácely krok s výukou ani vztahy se spolužáky.

Relativně novou formou dobrovolnictví jsou návštěvy u maminek s dvojčaty a trojčaty. Umožňuje maminkám zajít si v klidu sama k lékaři či na úřad. 

ADRA se v roce 2023 zapojila na žádost Vítkovické nemocnice v Ostravě  

do pilotního projektu v oblasti osvěty zdraví u dětí. Projekt chce reagovat na současnou situaci, kdy mnoho dětí nedostává s sebou z domu kvalitní svačiny. Děti a dospívající dostávají zpravidla přímo peníze, za které si samy vybírají potraviny, často bez valné výživné hodnoty. 

Speciálně školení dobrovolníci záměrně mladého věku se budou snažit děti a dospívající ke zdravějšímu životnímu stylu motivovat a představovat jim lepší volby v nákupu jídla a nápojů.

S Vítkovickou nemocnicí připravujeme také další dobrovolnický projekt „na míru“ dnešní doby, který bude sloužit dětem a dospívajícím hospitalizovaným z důvodu sebepoškozování a některých psychických či psychiatrických problémů. 

Dobrovolníci však nenahrazují odbornou péči lékařů ani roli rodičů, jen pomáhají vykrýt v rámci legislativních možností určitá „bílá místa“ tam, kde je potřeba. 

Vnímáme, že dobrovolnictví u dětí se sice v čase proměňuje, ale je stále v naší společnosti potřeba, stále před námi stojí nové výzvy. Proto na podporu dobrovolnictví u dětí organizujeme i náš jubilejní 10. ročník ADRAběhu 2023

Každý se může zúčastnit živého výběhu či procházky v některém z 12 měst České republiky nebo dobrovolnictví podpořit vlastním výběhem kdekoliv v termínu od 18.5. – 1.6. 2023.

Více o prospěšnosti dobrovolnictví si můžete přečíst zde

Krásné jarní dny vám srdečně přeje

Martina Špinková

www.adra.cz

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář