Domácí zdravotní péče dostane přidáno, pomohla hlavně petice občanů

Praha – Domácí zdravotní péče by měla v příštím roce dostal zhruba o 30 procent více peněz. Charita se proto rozhodla ukončit stávkovou pohotovost.

„Takřka do poslední chvíle před vydáním úhradové vyhlášky ministerstva zdravotnictví jsme nevěděli, kolik z našich požadavků bude vyslyšeno. Ale podařilo se nám vyjednat zvýšení superhrubé mzdy sester v domácí zdravotní péči o 10 tisíc korun, sestry tedy obdrží o 8 tisíc hrubého navíc. Nedokázali jsme prosadit vše, ale i tak celkové navýšení činí zhruba 30 procent oproti letošnímu roku,“ uvedla podle portálu Novinky.cz hlavní vyjednávačka za Charitu Ludmila Kučerová.

Na vyřešení situace měla vliv také petice, kterou podepsalo 70 tisíc občanů. I když se nepodařilo prosadit vše, co po ministerstvu zdravotnictví Charita požadovala, po finančním navýšení ukončila rok trvající stávku.

„Jako zástupce největšího poskytovatele domácí zdravotní péče v zemi bych chtěl poděkovat zejména partnerům ze segmentu: Asociaci domácí péče, České asociaci sester – sekci domácí péče a odborné společnosti Gratia Futurum 913, s nimiž jsme společně prosazovali své požadavky. Rovněž bych rád poděkoval zdravotním odborům a tzv. Krizovému štábu proti kolapsu ve zdravotnictví za podporu. Samozřejmě velké díky patří našim sestrám v domácí péči, které to v nelehkých podmínkách vydržely a také všem zaměstnancům, kteří je v protestech podpořili. V zátěžové situaci se potvrdilo, že jsme jednou velkou charitní rodinou. Velké díky za podporu patří i našemu zřizovateli, České biskupské konferenci. Nemůžu zapomenout ani na všechny významné osobnosti, které nám projevovaly účast, a na všechny ty, kteří petici podepsali,“ uvedl ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo.

Zástupci domácí zdravotní péče díky petici mohli vystoupit před petičním výborem Poslanecké sněmovny, kde předložili své požadavky. Další opakovaná rokování s premiérem a ministrem zdravotnictví pomohla celou záležitost dovést do finální fáze.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Datum: 11. listopadu 2019  Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář