Dominik Duka uvedl, že tento rok je jeho poslední v pozici kardinála

Praha – Už jsou to čtyři roky, co po dovršení stanoveného věku poslal kardinál Dominik Duka do Vatikánu svou rezignaci. V rozhovoru pro Český rozhlas řekl, že už přesluhuje a „roky běží.“ 

Duka se ve svých vzpomínkách vrátil k době svého uvěznění v Plzni na Borech, kde se v roce 1981 setkal s budoucím prezidentem Václavem Havlem. Dostal trest na 15 měsíců za pašování a šíření zahraniční literatury a nerespektování zákona o státním dozoru nad církvemi. Řekl, že přátelství budovaná ve vězení jsou i přes odlišné názory na celý život.  

SOUVISEJÍCÍKardinál Duka uvedl, že pandemie a migrace způsobují chaos a vyzval k modlitbám za zdravotníky

Pro rok 2022 si kardinál přeje více svobody pro kontakty s lidmi, které byly kvůli pandemii do velké míry omezeny. „Online porady to dlouhodobě není ono, někdy potřebujete i ty kuloární rozhovory. Přál bych si, abychom se mohli svobodněji navštěvovat a svobodněji plánovat. A ne plánovat, rušit a předělávat. Naše výkony jsou ani ne poloviční, ale práce je s tím dvakrát větší než v normálním životě,“ konstatoval pražský arcibiskup pro Český rozhlas.  

Duka připomněl, že ve Vatikánu probíhá výběr jeho nástupce a on by rád už odešel do důchodu. „Jmenování pražského arcibiskupa se řídí pokyny Kongregace pro biskupy ve Vatikánu. V průběhu řízení bude navrženo mnoho jmen kandidátů, kteří budou připadat v úvahu,“ uvedl pro Seznam Zprávy Charles D. Balvo, apoštolský nuncius v České republice.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 4. ledna 2021 Foto: Wikimedia Commons – kardinál Duka

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář