Donald Trump uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele a chystá přesunutí ambasády

WASHINGTON – Ve své řeči ve středu (6.12.) večer z Bílého domu učinil Donald Trump krok, o kterém se neoficiálně šířily zprávy už týden: oznámil, že USA uznávají Jeruzalém jako hlavní město Izraele a že zahájí přesun ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma. Tento krok měl podle něj být „učiněn už dávno“ a smyslem prý je „napomoci mírovému procesu“.

Podle očekávání zareagovaly s nelibostí všechny muslimské státy, a to včetně nejdůležitějších amerických spojenců v regionu. V Gaze se při pouličních bouřích pálily americké vlajky a prezident palestinské samosprávy to označil za rozhodnutí, které zdiskredituje Spojené státy v jejich roli prostředníka mírového procesu. Naopak Benjamin Netanjahu, který v současnosti čelí v Izraeli několika žhavým korupčním skandálům, vyjádřil jménem Izraele americkému prezidentovi hluboký dík a označil dnešek za „historický d

Ve své řeči z Bílého domu Donald Trump podtrhl, že rozhodnutí uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele „považuje za krok, který je v nejlepším zájmu USA i snad o dosažení míru mezi Izraelem a Palestinci“. Dodal, že toto uznání „není v podstatě ničím více a ničím méně než uznáním reality“. V Jeruzalémě totiž od počátku existence státu Izrael sídlí všechny významné celostátní instituce včetně vlády, parlamentu a prezidenta.

„Dospěl jsem k rozhodnutí, že je čas oficiálně uznat Jeruzalém jako hlavní město Izraele,“ pronesl Donald Trump. „Zatímco předchozí prezidenti to slibovali ve svých kampaních, nikdy to nesplnili. Já tento slib nyní plním.“ A dodal: „Je to krok správným směrem.“

Reklama

 

Jakkoli kritikové spatřují v tomto rozhodnutí jednostranný protipalestinský krok, který zmaří na dlouhou dobu vyjednávání – status Jeruzaléma je totiž jedním z nejkritičtějších bodů sporu a předchozí američtí prezidenti podmiňovali uznání Jeruzaléma jako hlavního města právě vzájemnou dohodou mezi Izraelci a Palestinci o statusu města –, Donald Trump rozhodnutí podává jako směřující k míru. Trump se přihlásil k dvoustátnímu řešení, pakliže s ním budou obě strany souhlasit, a uvedl, že přesun ambasády ani uznání Jeruzaléma jako hlavního města neznamená překreslení jeho geografických a politických hranic, které musejí být stanoveny v dohodě mezi Izraelem a Palestinou.

Podle Donalda Trumpa se ihned zahájí proces přesunu ambasády USA do Jeruzaléma. Jedná se však o dlouhodobý proces, který může trvat i několik let. Mezitím se Američané připravují na hrozící vlnu násilí v muslimských zemích a američtí občané v těchto částech světa jsou vybízeni k nejvyšší opatrnosti.

V Jeruzalémě zatím nemá své zastupitelstvo žádná země. Dva malé latinskoamerické státy, El Salvador a Costa Rica, měly ambasádu v Jeruzalémě do roku 2006. Obě však svá velvyslanectví přesunuly, aby zůstaly v souladu s mezinárodními dohodami.

 

Zdroj: ztis.cz    Foto: Gage Skidmore / Flickr

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář