Dosavadní výnos sbírky v olomoucké arcidiecézi atakuje 30 mil. Kč

Olomouc – Dosavadní výnos z Tříkrálové sbírky v olomoucké arcidiecézi již téměř dvojnásobně předčil loňský ročník. Charitní pracovníci dosud rozpečetili 90 procent z 5495 kasiček, které měli letos koledníci k dispozici. Lidé do nich věnovali téměř 29 milionů korun. Částka se tak blíží předloňskému rekordnímu výtěžku, který v arcidiecézi činil 32,2 milionu korun. Loňský ročník výrazně ovlivnila pandemie koronaviru, kasiček bylo podstatně méně a umístěny byly pouze ve veřejném prostoru. Koledníci kvůli opatřením osobně koledovat nemohli a sbírka se uskutečnila on-line.

„Po loňském ročníku, kdy jsme nekoledovali vůbec, jsme z letošního ročníku měli trochu obavy. Koledníci a organizátoři ale do sbírky naskočili, jakoby se nic nikdy nestalo. Naopak, většinou sdělují, že jsou rádi, když se něco vrací aspoň trochu do normálu. Průběžná data navíc ukazují, že bychom ve finančních výsledcích mohli navázat na trend z roku 2020,“ řekl ČTK koordinátor sbírky Marek Navrátil.

SOUVISEJÍCÍKončí letošní Tříkrálová sbírka, výtěžek charita oznámí v únoru

Z 5495 kasiček bylo k dnešnímu ránu rozpečetěno 4934 kasiček, do kterých lidé na území olomoucké arcidiecéze, pod kterou spadá Olomoucký a Zlínský kraj a část kraje Jihomoravského a Pardubického, celkem 28,7 milionu korun. Prostřednictvím on-line koledy lidé věnovali dosud dalších téměř 450.000 korun a dalších téměř čtvrt milionu korun čítají bezhotovostní dary.

Výtěžek Tříkrálové sbírky půjde stejně jako v předchozích ročnících na pomoc potřebným. Štědrost lidí je podle Marka Navrátila pro Charitu a její činnost velmi dobrá zpráva. „Charita i přes covid a různé těžkosti a restrikce funguje kvalitně, s velkým nasazením a pomáhá všem, kde je potřeba a kde má kompetentně co nabídnout. Já se domnívám, že to veřejnost vnímá a oceňuje i vlastně touto podporou Tříkrálové sbírky. Vážíme si toho. Je to i závazek. Děkujeme dárcům, dobrovolníkům, koledníkům a všem, kteří se na sbírce jakkoli podílejí,“ doplnil Navrátil.

Tříkrálová sbírka byla založena právě v olomoucké arcidiecézi, kde koledníci vyšli do ulic poprvé v roce 2000; poté se sbírka začala konat i v ostatních částech země a stala se největší sbírkovou akcí charity v ČR. Právě v olomoucké arcidiecézi jsou lidé každoročně nejštědřejší. Předloni, ještě před pandemií, do 5832 kasiček věnovali rekordních 32,2 milionu korun. Loni, kdy se kvůli koronavirovým opatřením uskutečnila sbírka poprvé ve více než dvacetileté historii on-line, přispěli lidé do kasiček umístěných ve veřejných prostorech 14,5 milionu korun a další více než tři miliony věnovali on-line.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 26. ledna 2022 Foto: Tříkrálová sbírka

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář