Drive-in bohoslužby? Pro některé řešení v čase koronaviru

To, co na první pohled může vypadat jako vtip, se v době koronaviru může stát realitou. Americké sbory, kde velké parkoviště pro návštěvníky bohoslužeb je nutností, tak splňují tento základní požadavek potřebný ke sledování bohoslužby z pohodlí vlastního auta.

Tato myšlenka se poprvé objevila v 50. letech 20. století, kdy americké sbory propagovaly tento nápad jako hudbu budoucnosti. Ale ten čas dosud nepřišel.

Pastor Nik Baumgart z největší letniční denominace Assemblies of God na předměstí Seattlu, rozhodně nikdy nesnil o tom, že bude někdy mít drive-in sbor. Přemýšlel o mnoha způsobech, jak oslovit lidi, rozšířit svou službu a naplnit duchovní potřeby sboru, ale mít možnost oslovovat členy kongregace sedící v autě mu nikdy nepřišla na mysl.

Portál Christianity Today informuje, jak se ale pak zaměstnanci sboru setkali, aby se pokusili přijít na to, co dělat v reakci na pandemii COVID-19. Za normálních okolností by sbor měl nedělní shromáždění pro asi 1200 členů, ale nařízení vlády zakázalo všechny veřejná setkávání s více než 50 lidmi.

Jak ale mít bohoslužby s lidmi bez sociální interakce?

Mnoho sborů přesouvalo své aktivity do online prostoru. Jeden z členů sboru to původně řekl jako vtip: „Možná bychom měli dělat drive-in bohoslužby,“ a všichni se začali smát. Byla pauza. Pak Baumgart znovu zopakoval tu větu: „Možná bychom měli spustit drive-in bohoslužby,“ řekl. Tentokrát to nebylo vtipné. Byl to nápad, který by se mohl ujmout. Možná právě teď v čase karantény nastal ten správný čas.

Baumgart v rozhovoru s Christianity Today řekl, že během několika minut sbor přijal koncept, který nikdy předtím nebral vážně, a začal řešit technickou výzvu, jak to celé zrealizovat.

Proto se zkontaktovali se sborem v Daytona Beach na Floridě, který již 66 let provozuje drive-in sbor a bohoslužby vysílá přes rádiové vlny. S čím se však pastor bude muset hlavně popasovat, není technická část, ale fakt, že nebude vidět lidi, ale auta.

„Musel jsem přizpůsobit své kázání a také své myšlení, abych věděl, že za těmi čelními skly jsou lidé,“ řekl. „Nemluvím s auty. Mluvím s lidmi, “ dodal. „Jako církve se snažíme prostě najít způsob, jak shromáždit lidi,“ řekl pastor pro CT. „Chceme se shromáždit k uctívání, ale uznáváme zdravotní rizika.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

-red-  Datum: 2. dubna 2020  Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář