Duchovní pociťují tlak kázat na citlivá témata, hlavně o homosexualitě

Protestantští pastoři se již tolik neobávají o náboženskou svobodu, jako tomu bylo před několika lety, ale stále více pociťují napětí v tom, zda a jak řešit citlivé morální a sociální problémy.

Podle komplexní zprávy o náboženské svobodě a pluralitě, kterou zveřejnila Barna Group, duchovní pociťují tlak jak mimo své kongregace, tak i uvnitř církve. Nejcitlivější pro ně je téma LGBT a manželství stejného pohlaví.Polovina křesťanských pastorů se občas nebo často omezuje hovořit kvůli obavavám, že budou urážet lidi.

Barna zjistila, že tři čtvrtiny (76%) amerických duchovních věří, že náboženská svoboda se stává méně ceněnou, a necelá polovina (44%) předpokládá, že další svobody budou v nadcházejícím desetiletí ohroženy.

Převážně evangelikální denominace, jako jsou Jižní baptisté, letniční a charismatici, více pravděpodobněji než lídři jiných tradic věří, že duchovní mají jedinečnou roli v obraně náboženské svobody (72%). Oni se také nejvíce zajímají o její budoucnost.

Křesťanští vůdci mají stále značné obavy v souvislosti s církevními nemocnicemi, které jsou nuceny provádět umělé potraty, náboženské organizace, které musí najmout osoby bez ohledu na sexuální orientaci, a větší omezení či zákaz náboženských organizací na univerzitních kampusech.

Téměř polovina (44%) křesťanských duchovních říká, že mají limitované schopnosti mluvit o homosexualitě s lidmi v rámci svých vlastních církví. Zároveň 37 procent uvedlo, že se cítí pod tlakem svých kongregací, aby o tomto tématu hovořili. Mnohem méně pastorů pociťuje taková omezení nebo tlaky v otázkách, jako je potrat, sex před manželstvím nebo imigrace.

Zpráva sledovala reakce pastorů v průzkumech od roku 2014 do roku 2017. 46 procent z nich uvedlo, že je těžší hovořit o biblických přesvědčeních, týkajících se sociálních otázek, než tomu bylo před pěti lety, zatímco 49 procent uvedlo, že je to stejné, a pouze 6 procent uvedlo, že to je snazší.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Foto: Pixabay, ilustrační

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář