Duchovní v Polsku patří do jedné ze skupin, která nejčastěji zneužívá děti

Varšava – Církevní činitelé patří v Polsku do jedné ze skupin, která je nejčastěji zodpovědná za sexuální zneužívání dětí. Vyplývá to z dnes zveřejněné výroční zprávy státní komise, která byla v roce 2020 ustanovena na ochranu nezletilých před zneužíváním, píše agentura DPA. Od července 2021 komise zpracovala 513 případů zneužívání dětí, z toho 318 nově nahlášených, uvedl její předseda Blažej Kmieciak.

Kmieciak potvrdil také zjištění z podobných výzkumů v jiných zemích, podle kterých je pachatel často příbuzný zneužívaného dítěte. Tato skupina podle Kmieciaka tvoří 38 procent zkoumaných zločinů. V těch případech, kdy pachatelé nebyli příbuzní oběti, ale největší skupinu tvořili právě duchovní. Komise zpracovala 57 takových případů.

Další skupinou byli učitelé, vychovatelé a opatrovníci, kterých se týkalo devět případů, trenéři (šest případů) a lékaři (dva případy). Pachatelé se podle zprávy obecně častěji zaměřovali na dívky než na chlapce.

Komise zřízená státem přijímá hlášení o zločinech a podezření pak předává prokuratuře. Pomáhá také obětem, a to zejména s právními náležitostmi ohlášení.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 3. srpna 2022 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář