Duka a Hřebejk kritizují Hřibův postup, ten se brání, že hrozila „eskalace konfliktu“

Praha – Kardinál Dominik Duka a režisér Jan Hřebejk kritizují postup primátora Zdeňka Hřiba, který podle jejich mínění zneužil městskou policii při snaze o obnovu Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí. Hřib se v reakci bránil a upozornil, že akce na náměstí „rozděluje společnost“ a přítomnost policie byla nutná, aby se předešlo případné „eskalaci konfliktu.“

V sobotu městská policie pokutovala sochaře Tomáše Váňu, který začal rozebírat dlažbu v místě historického umístění sloupu. O to se Váňa a jeho spolupracovníci pokusili už koncem května, po zásahu strážníků museli dát místo do původního stavu.

Primátor Zdeněk Hřib uvedl, že Váňa na stavbu nárok nemá, protože pozemek vlastní Praha, která s umístěním sloupu na základě usnesení zastupitelstva nesouhlasí.

Hřebejk na sociální síti na adresu primátora napsal: „Rozděluje lidi na ty, kteří mají komunistickou výchovou pevně zakódované nacionalistické a historické resentimenty, a na ty, kteří uvažují racionálně, jsou otevření estetické kráse, hodnotám tolerance a ekumenismu.“

Kardinál Duka souhlasil s názorem Jana Hřebejka a na svém profilu se přidal ke kritice postupu pražské radnice a poznamenal, že „pokud mohlo dojít k eskalaci konfliktu, pak jen z titulu jednání primátora, který zneužil městské policie k osobním politickým cílům.“

Zdeněk Hřib v reakci Hřebejkův status uvedl: „Mám za to, že většina lidí (včetně vedení města) je proti ničení památek. A víte, že nám to buřt není. Naopak „pár kamenů“ uprostřed náměstí společnost rozděluje a na sobotní akci mohlo dojít k eskalaci konfliktu.“

Sloup ze 17. století svrhl dav v roce 1918, protože v něm viděl symbol habsburské monarchie. O jeho návratu se diskutuje od 90. let. Zastánci obnovy jej považují za symbol a vzpomínku na obránce Prahy za třicetileté války a významné barokní umělecké dílo. Podle odpůrců jde o symbol habsburské nadvlády a netolerantní rekatolizace země. Pražské zastupitelstvo se naposledy v roce 2017 vyslovilo proti návratu sloupu.

Jiří Pospíšil, šéf TOP 09, která je součástí pražské koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) kritizoval strážníky, že zaparkovali přímo na místě, kde sloup stával, a blokovali tak nahlášené místo modlitby. „Účastníci dostali od strážníků prý odpověď, že jednali na přímý pokyn primátora,“ uvedl.

„Na stavbu, která má platné stavební povolení není třeba souhlasu žádného magistrátu. A propos – magistrát již souhlas jednou udělil, jinak by nebylo stavebního povolení. Nyní však kličkuje v zákonech způsobem, který připomíná hluboké normalizační praktiky,“ uvedlo v prohlášení k situaci pražské arcibiskupství.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Foto:  Wikipedie – Mariánský sloup

Tags: ,

7 Komentáře

 1. Jan Krásenský

  “ Naopak „pár kamenů“ uprostřed náměstí společnost rozděluje a na sobotní akci mohlo dojít k eskalaci konfliktu.“ Společnost je rozdělená dávno, v případě mariánského sloupu už sto let. Agresivní, nekulturní barbaři se svého domnělého vítězství – stržení sloupu – nechtějí vzdát.

  Odpověď
 2. Lubomír Ondráček

  Stále dokola všechny sdělovací prostředky opakují, že existuje stavební povolení. Jenže to právě neexistuje, protože k jeho vydání je třeba souhlas vlastníka pozemku. Existuje souhlas s umístěním stavby, které bylo vydáno na základě toho, že stavba na místě stála, existuje její základ, i když se neví v jakém stavu a má být umístěna přesná replika. Protože zastupitelstvo rozhodlo jako majitel pozemku na podzim 2017, že s umístěním nesouhlasí, stavět nelze a policie pouze chrání majetek města.

  Odpověď
 3. Zástánci stavby kopie sloupu si neuvědomují, že sloup je urážkou Panny Marie. Matka Pána Ježíše je tam zpodobněna jak šlape po kacířích a na podstavci sloupu jsou protestanti znázorněni jako ďábli. To je hrubá urážka Matky Boží! V tom nevidím žádný ekumenismus, spíše naopak aroganci, touhu po moci a dominanci. Jenže už je 21. století a také katolická církev se scvrkla do menšiny. Staroměstské náměstí je sekulárním prostorem a nikoli církevním pozemkem. Nebylo by lepší sloup umístit někde na církevní pozemek a vypsat soutěž na krásný ekumenický symbol smíření pro historické náměstí? Způsob násilnické snahy o umístění považuji v dnešní době za nepřijatelné a vážím si Policie české republiky, že bránila nepovolenému záboru.

  Odpověď
  • 1. Maria je zobrazena jako žena z knihy Zjevení sv. Jana (pomiňme že někteří toto ztotožnění neuznávají) a šlape po Satanovi (který je otcem lži, vraždy a rozdělení mezi národy), jak jste přišel na to, že by to měla být urážka protestantů, nebo Jí samé ?

   2. Andělé potírají démony s atributy herezí. Neznám člověka který by měl netopýří křídla. A obrana proti herezím není nic proti ničemu. Je to dobrá věc ! Co si myslíte že je Nicejské, nebo apoštolské vyznání víry?
   Bez obrany, bez vyloučení herezí by se křesťanská víra rozplynula v pohanském světě. Samozřejmě byly excesy, kdy v minulosti konkrétní jedinci nerozlišovali mezi člověkem a závadným názorem… ale to vážně není katolická specialita (daleko spíš naopak, to katolická církev už od svatého Pavla přinejmenším hlásá že nebojuje proti „tělu“ (tj. proti lidem), ale proti duchům a mocnostem)

   PS: nebude háček v tom že vy nevěříte v Zlého, nebo v existenci andělů a démonů ? A tak nechápete že sousoší V PRVNÍ ŘADĚ zobrazuje opravdu to co tam je vysocháno ?

   Odpověď
   • Proč by to mělo znamenat nevěru v toho Zlého? Vždyť ten Zlý vždy a všude vztyčoval sloupy a sochy, kterým se lidé klaněli namísto Bohu a uctívali je. Jeho eminentním zájmem proto je, aby socha Královny nebes byla vztyčena. A že k tomu používá polopravdy, dezinformace resp. metody „účel světí prostředky“ je více než typické.

    Ale děkuji Vám, že jste reformaci otevřeně nazval herezí, tak to opravdu v římskokatolickém chápáni je. Jediným způsobem, jak zasypat příkopy je, aby se římští katolíci obrátili ke Kristu, jedinému prostředníku mezi Bohem a lidmi, a jeho Slovu a oprostili se od pohanských symbolů a rituálů, stejně jako od aristotelské filozofie transsubstanciace.

    Ale možná by prozatím jen stačilo, aby jejich nejvyšší představitel v ČR, kardinál Duka, respektoval zákony.

    Odpověď
    • Proč si o sloupu něco nezjistíte alespoň na wiki ? Z vašeho příspěvku je mi fakt smutno, čím méně informací tím více odsuzování. Váš příspěvek je od A do Z mylný (doufám že ne úmyslně)

     Víte vůbec co tam bylo (a jednou snad bude ?):

     „V nárožích soklu stály figury andělů přemáhajících ďábly znázorňující válku (lev), mor (bazilišek), hlad (drak) a herezi (had). “

     Nevím od koho máte informace o sloupu, ale dotyčný vás podvedl. Zopakuji otázku i vám – co je Nicejské vyznání, pokud ne obrana před herezí ? Vždyť před herezí varoval už svatý Pavel – falešné učení, falešná gnóze… Nevím proč se cítíte být dotčen, hereze je ze slova heresien „vybírat si“ – hereze se dopouští každý který si z písma a z tradice (Písmo pochází z ústní tradice a magisteria) vybírá jen to co se mu hodí (toho se může dopustit jak katolík, tak kterýkoli jiný křesťan)

     PS: ohledně transubstanciace jen slovíčkaříte, podstatné je zda se bavíme o reálné přítomnosti (v tom se katolíci shodnou s ortodoxií, a s některými dalšími společenstvími).

     Církev od počátku věřila v reálnou přítomnost těla a krve Kristovy a vzhledem k tomu že proměněný chléb byl od počátku donášen i nemocným a vězněným (viz svatý Tarsicius) jsou to ti konkrétní protestanté kdo musejí vědecky a historicky doložit svůj odlišný názor.

     Odpověď
 4. Buď jsme právní stát, nebo nejsme! Primátor jednal přesně podle zákona. Zastupitelstvo HMP rozhodlo v roce 2017 o tom, že se sloup stavět nebude. Měly být rovázány všechny smlouvy vedoucí ke stavbě repliky. Váňa a jeho spolek nemají vyřízená povolení ke stavbě. Jednají násilnicky. Jak je možné zpochybňovat konání Policie ČR v tomto případě? To si už může každý stavět co chce a kde chce?

  Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář