Dukova novela se odkládá

Praha – Vláda odmítla návrh novely, který pro arcibiskupa Dominika Duku připravil právník Ronald Němec po březnovém svědectví o sexuálním zneužívání v katolické církvi.

Sněmovna se jeho návrhem podle informací seznam.cz v nyní zabývat nebude. Původně se počítalo s tím, že se bude na půdě Sněmovny o Dukově novele jednat po prázdninách, nakonec to ale nebude dřív než na začátku příštího roku.

„Začátek podzimu je bláznivý, navíc se blíží 30. výročí sametové revoluce, takže aby to mělo celé nějaký smysl, bude to asi až v lednu,“ řekl pro Seznam.cz Marek Benda, který s návrhem pomáhal.

Duka oznámil přípravu návrhu povinného oznamování sexuálních zločinů na začátku března poté, co v České televizi promluvilo několik údajných obětí zneužívání ze strany katolických duchovních. Česká katolická církev také následně oznámila, že zřídí kontaktní místo pro mladistvé ohrožené sexuálním zneužíváním.

Duka byl v letech 1986 až 1998 nejvyšším představeným v dominikánském řádu. V té době a také na začátku 21. století se podle médií stalo několik lidí oběťmi zneužívání páchaného členy řádu. Česká dominikánská provincie nyní uvedla v prohlášení pro média, že dominikáni podezírají asi šest lidí ze svých řad, že se v 90. letech a v prvním desetiletí 21. století mohli dopustit sexuálního zneužívání. V případech, kdy se proti pachatelům sešlo dost svědectví, byl s nimi zahájen církevně právní proces, směřující k pozastavení kněžské činnosti a izolaci od potenciálních obětí.

Světský trestněprávní proces nebyl v žádném z těchto případů zahájen, protože si to podle dominikánů nepřály samy oběti a nevyžadovaly jej světské právní normy ani tehdejší vnitřní církevní předpisy.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  ČTK  Datum: 7. října 2019  Foto: Wikimedia Commons – Dominik Duka

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář