Duševně chorý křesťan odsouzen k doživotí za rouhání vůči islámu

Islamabád – Mladý pakistánský křesťan byl odsouzen na doživotí za spálení brožury obsahující verše z Koránu. Pětadvacetiletý Yaqoob Bashir Masih byl zatčen v roce 2015, na rozsudek čekal tři roky.

Mladík trpí poruchou učení a před incidentem byl léčen v zařízení pro duševní zdraví v Hyderabadu. Před vynesením rozsudku bylo podle International Christian Concern uspořádáno 96 slyšení. Masih byl několikrát napaden spoluvězni a jeho rodina čelila útokům extrémistů. „Můj syn je nevinný. Nikoho neurazil ani se nerouhal. Moc se o tyhle věci nestará, protože jeho mysl funguje jinak než u normálních lidí,“ vysvětlila mladíkova matka.

Pakistánský zákon o rouhání bývá často využíván proti křesťanům a jiným menšinám. „Zákony o rouhání potřebují reformu,“ uvedl Imtiaz Amanat, koordinátor právní pomoci v Catholic Commission for Justice and Peace. „Existuje řada případových studií, kde byly tyto zákony zneužity proti nejzranitelnějším členům společnosti. Tyto zákony nemluví o mentálně postižených lidech, dětech nebo o záměru. Proto v Pakistánu vytvořily atmosféru strachu,“ doplnil. „S ohledem na mentálně postižené osoby by vláda měla zavést změny těchto zákonů a poskytnout úlevu nevinným občanům,“ dodal Amanat.

Incident zaznamenal také soused odsouzeného mladíka Mushtag Masih. „Bylo to kolem sedmé hodiny. Slyšel jsem skupinu lidí a Yaqoobova staršího bratra, jak se ho ptají, kde je ta kopie Koránu, kterou dostal ráno od duchovního. Yaqoob jim to neřekl, jen jmenoval další sousedy. Těžce ho zbili, ale Yaqoob stejně nepověděl, kde Korán je. Nakonec ho někdo z nich polil petrolejem a řekli mu, že ho zapálí, pokud jim to nepoví. Pak se přiznal, že ho ráno spálil a zakopal,“ vzpomínal soused.

Někteří místní tvrdí, že duchovní mladíkovi řekl, že se jeho stav zlepší, pokud bude recitovat Korán. „To ráno Yaqoob požádal duchovního o kopii Koránu, aby mu ji jeho dvě sestry mohly předčítat. Domů ji ale nepřinesl, spálil ji,“ vysvětlil jeho soused. „Zhruba před dvěma lety se Yaqoob začal zabývat černou magií a od té doby se někdo choval dost nevyzpytatelně. Většinu času byl v pořádku, někdy se ale choval, jako by nad sebou neměl žádnou kontrolu,“ doplnil mladíkův soused. „Například jeho matka uvedla, že pouhé tři dny před incidentem Yaqoob roztrhal Bibli na čtyři kusy a hodil ji na zem,“ vysvětlil.

Policie byla následně informována o přiznání a přijela Yaqooba zatknout. V Pákistánu je rouhání vůči islámu velmi citlivým tématem, obvinění často vedou k davovému násilí. Nyní byl mladík odsouzen na doživotí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

 

Kristýna Gillíková Zdroj: Christian Today  Foto: Google maps – Budova soudu

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář