Dvě židovské filantropky darují miliardy korun na opravu ohněm poničené Notre Dame

PAŘÍŽ – Dvě židovské miliardářky přislíbily celkem 122 milionů dolarů (asi 2,8 miliardy korun) na opravu ohněm poškozeného Chrámu Matky boží v Paříži. Lily Safra (*1934), brazilská filantropka a dcera uruguaysko-ruské Židovky Annity Noudelmanové a Wolfa Whitea Watkinse, železničního inženýra s československými kořeny, který přesídlil do jižní Ameriky, daruje 22 milionů, kdežto Francoise Bettencourt Meyersová (*1953), francouzská majitelka značky L’Oréal, daruje milionů 100.

Meyersové otec André Bettencourt napsal během druhé světové války pro nacistický tisk řadu článků. Když jeho dcera Francoise potkala francouzského židovského byznysmena Jeana-Pierra Meyerse, konvertovala k judaismu a dnes je filantropkou na poli mezináboženských aktivit spojující křesťany a Židy.

Byl to právě francouzský prezident Emmanuel Macron, který na Twitteru apeloval na filantropy, aby pomohli s fondy na opravu Notre Dame. Finance ve středu přislíbila i American Jewish Committee (AJC).

„Katolická nebo ne, katedrála Notre Dame je integrální součástí našeho společného dědictví a ducha. Reprezentuje staletí francouzské a evropské víry, kultury, historie a imaginace,“ sdělil David Harris, výkonný ředitel AJC, která má kancelář i v Paříži.

Celková částka na obnovu katedrály se odhaduje na 700 milionů dolarů. Částka 122 milionů, kterou darují obě ženy, tvoří z celkového rozpočtu asi 17 %.

 

Zdroj: Ztis.cz  Foto: CC Wiki – Hoříci katedrála

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář