Džihádisté vyhnali v Mosambiku z domovů více než 100 tisíc lidí, 700 bylo zabito

Více než 100 000 lidí muselo od roku 2017 opustit své domovy a nejméně 700 obyvatel bylo zabito v převážně křesťanském Mosambiku kvůli šíření radikálního islámského extremismu. Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky tento měsíc uvedl, že posiluje svou pomoc v reakci na narůstající nepokoje v regionu.

Ačkoli jihovýchodní Afrika byla kdysi považována za relativně pokojnou oblast ve srovnání se severem, existuje obava, že se tento region dostává pod vliv extrémistů.

Africký think tank zaměřený na bezpečnost, zveřejnil minulý měsíc zprávu, že od okamžiku, kdy místní džihádistická skupina Ahlu Sunnah Wal Jammah v říjnu 2017 zaútočila na policejní a vojenské základny, došlo v Mosambiku až k 350 teroristickým útokům.

UNHCR však varuje, že za poslední týdny nastal nárůst útoků, které se nyní šíří ve většině ze 16 okresů severovýchodní části zvané Kabo Delgado, která je bohatá na ropu. Jedná se o jeden z nejméně rozvinutých regionů v zemi. Podle mluvčího UNHCR Andreje Mahecica zůstaly kvůli útokům stovky vesnic vypáleny a opuštěny.

„Ozbrojené skupiny se náhodně zaměřují na místní vesnice a terorizují místní obyvatelstvo,“ uvedl Mahecic na tiskovém briefingu začátkem tohoto měsíce v Ženevě. „Ti, kdo uprchli, mluví o zabíjení a mučení, spálených domech, zničených plodinách a obchodech.“

„Škola byla spálena, pak útočníci rozbili další obchody a podniky v okolí,“ řekl místní biskup Luiz Fernando Lisboa pro organizaci Církev v nouzi. „Je smutnou skutečností, že vojenské a bezpečnostní síly nejsou schopny těmto útokům zabránit,“ informuje The Christian Post.

Místní úřady v lednu uvedly, že počet obětí je od roku 2017 více než 600. Organizace Doktoři bez hranic však agentuře AFP sdělili, že bylo zabito nejméně 700 osob.

The Guardian loni v červnu uvedl, že Islámskému státu byl připsán útok na mozambickou armádu. Afrika se tak stává jednou z ústředních lokalit v úsilí o vytvoření globální teroristické sítě

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

-red-  Datum: 3. března 2020  Foto: World Vision – ženy v Mosambiku

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář