Džihádistický útok na protestantský kostel v Burkině Faso si vyžádal 24 mrtvých

Ouagadougou – Při džihádistickém útoku na protestantský kostel přišlo v neděli na severu Burkiny Faso 24 lidí o život a dalších 18 jich bylo zraněno. Informoval o tom místní guvernér. Od roku 2015 si podle agentury AFP útoky v Burkině Faso, jež sousedí s Mali a Nigerem, vyžádaly zhruba 750 lidských životů a dalších 600.000 lidí přinutily opustit domovy. Loni při útocích džihádistů v těchto třech zemích podle OSN zahynulo asi 4000 lidí.

„Ozbrojená teroristická skupina zaútočila na kostel ve vesnici Pansi při nedělní bohoslužbě,“ uvedl bezpečnostní zdroj. Původně úřady uváděly, že při útoku přišlo o život deset lidí. Místní guvernér později oznámil, že zabito bylo 24 lidí, včetně pastora, a dalších 18 jich bylo zraněno. Zranění byli následně evakuováni do dvou nedalekých vesnic. Po útočnících úřady stále pátrají.

„Je těžké nyní vyhodnocovat situaci, neboť obyvatelé (vesnice) po útoku uprchli,“ řekl agentuře AFP člověk žijící v nedaleké vesnici Sebba. Podle něj i tam v důsledku teroristického útoku na křesťany panuje strach.

Džihádistická skupina 10. února v Sebbě unesla z domu místního pastora sedm lidí. O tři dny později bylo pět z nich včetně pastora nalezeno mrtvých. Dvě ženy únos přežily bez zranění.

Na severu Burkiny Faso v minulosti džihádisté zabili také několik imámů a podobné útoky jsou podle AFP stále častější.

V neděli byl na základně v Burkině Faso nalezen mrtvý francouzský voják, uvedla AFP s tím, že příčina jeho smrti je nejasná a vyšetřuje se. Voják působil ve francouzské protiteroristické misi Barkhane. Francie tuto operaci zahájila v srpnu 2014 a loni vyzvala k účasti evropské spojence.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 17. února 2020  Foto: screenshot YouTube – ilustrační vojáci Boko Haram

Tags: ,,

1 Komentář

  1. Karel Krejčí

    Nechci, aby toto vyznělo nějak cynicky, ale snad by zde mohli evropští politici a eurokomisaři najít ještě „nezorané pole“ k prosazování svých konkrétně zaměřených aktivit, které už ani není třeba jmenovat …

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář