Egypt zatkl křesťanského aktivistu z koptské komunity

Káhira – V časných ranních hodinách 23. listopadu dorazilo do domu koptského křesťana a občanského aktivisty Ramyho Kamela sedm egyptských policistů v civilu.

Jednotka egyptské vnitřní bezpečnosti, která v posledních měsících zatkla stovky aktivistů, pouličních demonstrantů a nezávislých novinářů – zabavila Kamelovy knihy, počítač, fotoaparát a mobilní telefon, informuje RNA.

Egyptské a mezinárodní skupiny pro lidská práva tvrdí, že policie Kamela bila a vyslýchala bez přítomnosti jeho právníka.

Následující den byl koptský aktivista známý obhajováním egyptských chudých venkovských rolníků obviněn z financování teroristické skupiny a narušení veřejného pokoje.

Koptská komunita reagovala s pobouřením a znepokojením.

„Ramy Kamel byl hlasem nejslabších a nejvíce marginalizovaných občanů v naší společnosti,“ řekl Makarios Lahzy, káhirský právník, který požadoval Kamelovo okamžité propuštění na konferenci o globálních právech menšin v Ženevě.

„Zločin“ narušující veřejný pokoj a vstup do teroristické skupiny se stal mečem nad krky občanů,“ řekl, Nabil Ghobrial, právník zastupující Kamela. „Obvinění, že financoval teroristickou skupinu, jsou nelogické, protože Ramy je jediným živitelem rodiny a nemá peníze navíc,“ dodal.

Minulý týden Amnesty International zveřejnila zprávu, která dokumentuje, jak egyptské úřady „běžně zneužívají protiteroristickou legislativu k stíhání tisíců pokojných kritiků“.

Kamel je aktuálně nejznámějším vězněným křesťanským aktivistou v Egyptě. Kamelova práce zahrnuje kampaně za zachování koptských klášterů, ochranu chudých čtvrtí ohrožených stavebními projekty a kritikou letošního referenda o egyptské ústavě, která umožnila as-Sísímu zůstat v úřadu až do roku 2030.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-red-  Datum: 7. prosince 2019  Foto: Facebook – Ramy Kamel

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář