Egyptská vláda schválila nové kostely

Káhira – Podle informací vlády je od února schváleno zřízení 508 koptských, pravoslavných, protestantských a katolických kostelů. Zároveň bylo jedenáct kostelů uzavřeno.

Egyptská vláda schválila výstavbu 168 nových církevních budov. Požadavky egyptských koptských, protestantských a římskokatolických církví na formální registraci zařízení, která fungují jako centra uctívání, byly dne 30. listopadu schváleny výborem. Celkově bylo předáno ke schválení 3 730 žádostí, informuje Evangelical Focus.

V únoru bylo schváleno prvních 53 církevních budov a od té doby vláda schválila celkem zřízení 508 kostelů. Více než 80 schválených budov patří protestantským denominacím. Egyptští protestanti požádali o schválení celkem 1 070 církevních budov. V nedávném řízení bylo schváleno čtyřicet dva žádostí, čímž jejich celkový počet přesáhl 80.

Před zahájením působnosti nového zákona přijatého v srpnu 2016 bylo pro církve velmi obtížné domoci se uznání nové církevní budovy. Místní úřady ji mohly zpozdit kvůli administraci nebo z bezpečnostních důvodů, aby utišily námitky muslimů. Nový zákon byl navržen tak, aby zjednodušil proces a převedl konečné schválení od egyptského prezidenta na místní guvernéry.

Zákon také zřídil kabinetní výbor tvořený předsedou vlády a ministry spravedlnosti, bydlení a dalšími, aby přezkoumali žádosti církví o povolení existujících církevních zařízení. Andrea Zaki, prezident Egyptských protestantských církví, řekl, že je potěšen, protože „proces byl na začátku pomalý, ale myslím, že jdeme dopředu, a bude se to zlepšovat“. „Vláda bere vážně své závazky. Církve se také lépe seznámí s požadovanými postupy,“ řekl Zaki pro Christianity Today.

Ishak Ibrahim z egyptské iniciativy pro osobní práva (EIPR) tvrdí, že „někdy místní úředníci komplikují papírování a jindy vláda uvádí jako zdůvodnění odkladů problém bezpečnosti, pokud místní muslimští představitelé mají námitky“. Ačkoli zákon z roku 2016 zakazuje uzavření kostela, kde se již dříve uskutečnily bohoslužby, EIPR vydala zprávu, která uvádí, že jedenáct kostelů bylo zrušeno.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

-mn-  Foto: Flickr – Bakar_88 kostely v Káhiře

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář