Egyptský prezident omilostnil odsouzeného křesťanského aktivistu za lidská práva 

Egyptský prezident Abdel Fattáh Sísí údajně omilostnil křesťanského lidskoprávního aktivistu a výzkumníka, který byl tento týden odsouzen ke třem letům vězení za šíření „falešných zpráv“ o křesťanech, kteří čelí problémům s diskriminací.

Státní deník Al-Ahram uvedl, že Sísí udělil prezidentskou milost Patricku Zakímu, který byl zatčen v roce 2020 po návratu ze studijního pobytu v Itálii a v úterý byl odsouzen Státním bezpečnostním soudem v Mansúře za šíření „falešných zpráv“, „podněcování k protestům“ a „podněcování k páchání násilí a teroristických zločinů“. 

SOUVISEJÍCÍBojovníci Islámského státu zabili v Egyptě otce a syna z koptské církve

Údajná milost přichází poté, co americké ministerstvo zahraničí a vysoký komisař OSN pro lidská práva vyjádřili znepokojení nad odsouzením 33letého Zakího a vyzvali k jeho propuštění. 

Portál The Christian Post uvádí, že původní obvinění spočívalo podle dřívějších zpráv Zakího v tom, že se údajně podílel na „připojení k teroristické organizaci“ a „šíření nepravdivých informací“.

Zakího obvinění mělo souviset s článkem, který napsal v roce 2019 o perzekuci egyptských Koptů. Článek vyšel v červenci 2019 v panarabském médiu Daraj a obsahoval líčení toho, jaké to je být koptskou křesťanskou menšinou v Egyptě. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 22. července 2023 Foto: egyptský prezident Sítí

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář