Egyptští křesťané čelili během Velikonoc a ramadánu zvýšenému pronásledování

Během jednoho měsíce došlo ke čtyřem násilným incidentům proti koptským křesťanům.

 International Christian Concern informuje, že během jednoho měsíce došlo v Egyptě nejméně ke čtyřem násilným incidentům a dvěma únosům namířeným proti křesťanské komunitě. Nedávná eskalace začala několik dní před začátkem velikonočního období a pokračovala i během islámského svatého měsíce ramadánu. 

Ve srovnání s předchozími měsíci to představuje výrazný nárůst případů pronásledování křesťanů.  

SOUVISEJÍCÍPo vraždě mladíka narůstá obava o budoucnost koptské komunity v Egyptě 

„Letošní velikonoční období bylo pro egyptské křesťanské obyvatelstvo obtížné a násilí proti nim nás zarmucuje,“ řekl předseda ICC Jeff King. „Přestože násilí během těchto významných svátků je bohužel běžné, ICC nadále pozorně sleduje Egypt, aby zjistila, zda země směřuje k dlouhodobému násilí vůči koptské menšině.“ 

Dne 7. dubna byl zavražděn koptský pravoslavný kněz Arsanious Wadid poté, co ho několikrát bodl 60letý útočník, který byl později označen za psychicky labilního a v minulosti byl členem radikálních skupin v Egyptě. Jak uvádí ICC, „je běžné, že útočník je obviněn z duševní nemoci, místo aby se řešily základní extremistické motivy. Tento trend nejenže poškozuje autentickou náboženskou svobodu, ale také zvyšuje marginalizaci skutečně postižených osob.“ 

O dva dny předtím byla v provincii Beni Suef unesena koptská žena a její dcera. Dvojice se po 11 dnech opět shledala se svou rodinou. Několik dní po únosu, 13. dubna, se na sociálních sítích objevil příspěvek, v němž žena Mariam Waheebová oznámila svou konverzi k islámu. Mnohým, včetně jejího manžela Josepha Saada, bylo jasné, že video vzniklo pod nátlakem. 

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Další koptskou křesťanku, patnáctiletou Simone Adelovou, unesl 11. dubna bratr jejího muslimského spolužáka. V obou případech policie podnikla jen málo kroků, dokud se neobjevily další hlasy veřejnosti, které požadovaly zásah úřadů.  

Dne 21. dubna muslim dvakrát udeřil třicetiletou koptskou křesťanku Nevin Sobhiovou za to, že když vešla do drogerie, neměla na hlavě pokrývku hlavy. Její malý syn byl svědkem slovních urážek a fyzického napadení své matky. Sobhiová později čelila na policejní stanici „třetí facce“, když správně nepodala trestní oznámení. 

O čtyři dny později byl bývalým kriminálnikem a extrémistou postřelen do hrudníku 25letý Michael Magdy Said. Očitý svědek uvedl, že útočník jako důvod svého činu označil bezdůvodný spor se Saidem a střelil ho do hrudi. Said zůstává na jednotce intenzivní péče, útočník je ve vazbě.  

Koncem dubna čtyři neznámí útočníci 22krát střelili do Raniho Raafata, mladého koptského muže z Dabaá, který byl v práci. Raafat neměl žádné známé nepřátele a jeho otec měl podezření na nábožensky motivovaný útok.  

Objevily se také zprávy o odmítání jídla křesťanům v restauracích před iftárem, tedy přerušením denního půstu během islámského svátku ramadán.  

Komise Spojených států pro mezinárodní náboženskou svobodu v dubnu doporučila zařadit Egypt na zvláštní seznam Ministerstva zahraničí USA pro sledování náboženské svobody. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 9. května 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář