Ekumenická bohoslužba v Husinci připomněla reformátora Jana Husa

Husinec – V Husinci na Prachaticku se v pondělí konala ekumenické bohoslužba připomínající 605 let od upálení zdejšího rodáka, církevního reformátora Jana Husa. Byla součástí několikadenního programu Husových slavností. Účastnili se jí zástupci Církve československé husitské i římskokatolické církve. Hlavní slovo vedl předseda Rady církve bratrské David Novák.

„Pokaždé zveme jiného hosta, jiného řečníka nebo kazatele. Husův odkaz je poměrně bohatý a pořád má co říct těm, kteří chtějí naslouchat,“ řekl ČTK kazatel místního sboru Církve bratrské Pavel Fér. Církev bratrská v Husinci působí od roku 1892, kdy koupila stodolu u Husova domu. Za jeden rok ji přebudovala na byt a modlitebnu.

Kvůli koronaviru letos Husinec zrušil dvoudenní Husfest, který měl slavnostem předcházet. „Zrušení Husfestu, který by se ale už teď vlastně konat mohl, jsme nahradili menším hudebním večerem v pátek,“ řekla starostka Husince Ludmila Pánková. Dnes večer oslavy zakončí koncert kapely Hradišťan s Jiřím Pavlicou.

K návštěvníkům promluvila v neděli také farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká. Kromě výročí Husovy mučednické smrti připomněla i 400 let od bitvy na Bílé hoře. Dnes je na programu její dialog s katolickým teologem a sociologem Davidem Mackem. Označila ho místy za nekorektní. „K čemu jsou výročí, pokud ne k dotýkání? Dotýkání fyzickému. Co třeba pouť na Bílou horu, proti proudu času i vojsk? Ale také dotýkání vnitřnímu, tichému dumání nad tím, jak zapadají české dějiny do té mojí osobní a rodinné historie. K ptaní se, kdo je pro mě Mistr Jan Hus? K uvědomění, že vlastně i slovo je dotekem,“ řekla Kopecká.

Odkaz Jana Husa si dnes mohli lidé připomenout při bohoslužbě na Kozím Hrádku na Táborsku, kde Hus pobýval, když nesměl kázat v Praze. V pražské Betlémské kapli, v místě, kde Hus sám kázal, začne bohoslužba v 15:00.

Tradice Husových oslav v jeho rodišti se odvíjí od roku 1869. První oslavy se nesly ve znamení 500 let od Husova narození. Konaly se i za první republiky. Komunistický režim ale udělal ze vzpomínky Okresní mírové slavnosti. K původní myšlence, připomínání odkazu Jana Husa, se městečko vrátilo v roce 1990. Při příležitosti 600 let od Husova upálení byl jeho rodný dům za 26 milionů korun opraven.

Památník ve správě Církve československé husitské je otevřen od května do října. Loni v něm přibyla expozice pro děti přibližující Husův život pomocí obrázků. „Pořád si zaslouží pozornost. Expozice je ve výši očí dětí, je nízká, aby si děti mohly dobře prohlédnout obrázky a vyzkoušet si interaktivní věci,“ řekla Pánková.

Hus byl jedním z prvních představitelů církevní reformace. Vyčítal církvi odklon od prvotních myšlenek, přílišnou institucionalizaci, prodeje odpustků i kněze žijící v hříchu. Podle historiků je příkladem statečnosti i svobody svědomí, když svoji pravdu hájil i po označení za kacíře, po němž byl v Kostnici 6. července 1415 upálen. Husovi, který je také nejspíš autorem traktátu O českém pravopise, v němž odstranil spřežky a zavedl diakritická znaménka, bylo tehdy asi 44 let. Od roku 1990 je 6. červenec českým státním svátkem. Ve Vatikánu vnímání Jana Husa změnil až papež Jan Pavel II. V roce 1999 prohlásil, že lituje Husovy kruté smrti a uznal ho za reformátora církve.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám p

okračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 9. července 2020 Foto: Wikimedia Commons – Jan Hus

4 Komentáře

  1. Když se dnes za léty 1415–1419 ohlížíme, jedna věc zůstává nejasná – proč tahle ojedinělá vzpoura proti katolické církvi vypukla právě v Čechách o 100 let dříve než všude okolo? Odpověď je jasná… působnost Svatého Ducha v Janu Husovi.
    Kdyby byl Jan Hus živ, tak by ty ekumenické smilníky z kostela vyhnal tak stejně jak je vyhnal Ježíš v Jeruzalémě.

    Odpověď
      • Na to abych věděl, že v Janu Husovi působil Svatý Duch nepotřebuju číst Genezi pražského reformního hnutí. Katolická církev ale správně Husa označila jako heretika… prokoukl totiž její doktrínu – lidskou nauku. Být heretikem je pocta, protože se máme držet Svatého písma a ne lidských doktrín. Tak stejně byl i Ježíš heretikem v očích farizejů. Ve Svatém písmu je jasně psáno jakou krví se opíjí falešná nevěstka…krví Svatých…těch kteří prokoukli a odmítli její falešnou doktrínu.
        Když vezmu do rukou katechismus tak jsou tam takové rozpory se Svatým písmem, že to je až neuvěřitelné. Ale je to zcela jistě tím, že většina křesťanů je formální a Svaté písmo vůbec nečte skrz Svatého Ducha.
        A jsem si jistý, že o těchto bludech dobře ví někteří faráři této církve ale asi jim nezbývá držet ústa a krok aby náhodou nebyly vyčleněni…pravda je ale taková, že tímto jednáním zapírají samotného Krista.

        Odpověď
  2. Všechny pozemské církve ale usvědčuje samotné Svaté písmo, neboť je psáno, že Svatá církev je bez poskvrny. Které poskvrnu mají, nejsou Svaté a zákonitě jejich hlavou není Ježíš Kristus !!!.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář