Ekumenická bohoslužba v kapli na D5 za Plzní připomněla oběti dopravních nehod

Šlovice – Ekumenická bohoslužba v dálniční kapli na D5 u Šlovic za Plzní dnes připomněla oběti dopravních kolizí. Dnešní den dopravních nehod vyhlašuje na třetí listopadovou neděli Světová zdravotnická organizace. Má vzpomenout na ty, kdo zemřeli kvůli neštěstí na cestách, vyjádřit solidaritu a připomenout dlouhodobé dopady nehod, řekl ČTK farář Českobratrské církve evangelické v Chrástu Karel Šimr. Bohoslužba se tam letos konala popatnácté.

„Ve světě jsou tyto kaple naprosto běžné. V Česku je ojedinělá a zaplaťpánbůh za ni. Každý z nás známe někoho, kdo na silnicích zahynul. A tyto chvíle bychom měli umět prožít a připomenout si, že nemá smysl nikam spěchat. Pokud sedám za volant, tak to beru tak, že nevyšel z domu nikdo, abych ho já srazil, usmrtil nebo mu ublížil tím, že pojedu bezohledně,“ řekl plzeňský luterský farář Dominik Friedrich Žbánek.

SOUVISEJÍCÍV Česku vzpomenou na oběti nehod

Podle faráře z litické farnosti Petera Hermanovského, pod níž kaple patří, by se tam měli řidiči zklidnit, ztišit a zamyslet se po nebo před dlouhou cestou. „O kapli ale není takový zájem, jaký by měl být, což vidíme z putovní knihy dopravních nehod, kam mohou lidé napsat jména těch, na které vzpomínají. Je těžké říct, že kdyby v zemi kaplí víc, tak by byl o ně zájem řidičů vyšší,“ řekl. Podle něj je třeba málo praktické, že lidé musí jít daleko na benzinovou pumpu pro klíč a pak ho tam vrátit.

Podle Šimra se tam v běžném provozu moc lidí nestaví, kaple není ani tolik vidět. Po 14 letech se tam konečně objevila značka, která ji avizuje na značce oznamující benzinovou pumpu. „I když je nás tady dnes pár, tak se lidé dozví, že na ně někdo myslí, že to je téma, které rezonuje i ve druhých lidech, je to taková zástupná funkce bohoslužeb a podobných rituálů,“ uvedl Šimr.

Plzeňský architekt kaple Jan Soukup se v roce 2007 inspiroval božími muky. „A velkými, když tu je velká silnice. V Německu je těch kaplí 47, ale to jsou někdy úplné kostely, to tady nepřicházelo v úvahu,“ řekl dnes ČTK. Němečtí řidiči jsou podle něj zvyklí se v nich stavět a pořádají se tam i bohoslužby pro blízké okolí. Soukup tehdy chtěl, aby kaple byla o několik metrů vyšší.

Podle Šimra by bylo dobré, kdyby bylo víc dostupnějších kaplí u silnic, které by nabídly intimnější útočiště, protože do šlovického památníku je odevšad vidět, ani tam není moc klid. Ale bohužel, pokud se v Čechách nechá kostel otevřený, tak tam lidé chodí třeba na záchod, řekl.

Dnes dopoledne se konal ještě pietní akt u Památníku obětí dopravních nehod u nultého kilometru dálnice D1 v Praze 4 na Chodově a ekumenická bohoslužba v kostele sv. Prokopa v Letovicích.

Za první deset měsíců si dopravní nehody v celé ČR vyžádaly 407 obětí na životech, o 20 víc než za stejné loňské období. Počet dopravních nehod i počet těžce zraněných meziročně klesl o 90, lidí s lehkými zraněními bylo o 8000 víc. Od začátku ledna do konce října se na silnicích stalo přes 77.000 kolizí, což je o zhruba 5200 méně než v prvních deseti měsících loňského roku. Od ledna do října vznikla při haváriích škoda za 6,4 miliardy Kč, což meziročně představuje nárůst o 328 milionů korun.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 19. listopadu 2023 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář