Emeritní papež uznal, že učinil chybné prohlášení v kauze sexuálního zneužívání

Vatikán/Mnichov – Emeritní papež Benedikt XVI. uznal, že vydal dříve k případům zneužívání v bavorské arcidiecézi, kterou kdysi vedl, nepravdivé prohlášení. Prostřednictvím svého sekretáře Georga Gänsweina zdůraznil, že tak neučinil ze zlého úmyslu. Dnes o tom napsal webVatican News.

Emeritní papež v rozporu se svojí předchozí výpovědí nyní podle svého sekretáře uznává, že byl v roce 1980 jako arcibiskup mnichovsko-freisinské arcidiecéze přítomen na zasedání, na němž se mluvilo o knězi, který na sebe několikrát přitáhl pozornost kvůli zneužití dětí. Kněz přitom mohl v Bavorsku pokračovat ve své kariéře.

SOUVISEJÍCÍBývalý papež podle právníků pochybil v kauzách zneužití, když působil v Mnichově

Emeritního papeže obvinila minulý týden mnichovská právní kancelář z pochybení ve čtyřech případech sexuálního zneužití, když v letech 1977 až 1982 vedl bavorské arcibiskupství.

Sekretář bývalé hlavy katolické církve v nejnovějším prohlášení vyzdvihl, že chyba ve výpovědi vznikla nedopatřením při redakční úpravě zprávy. Benedikt XVI. se podle něj omlouvá a žádá o prominutí.

Čtyřiadevadesátiletý bývalý papež také prostřednictvím svého sekretáře vzkázal, že nyní pečlivě studuje zprávu advokátní kanceláře o více než 1700 stranách. Sdělil, že dokument ho naplňuje lítostí nad utrpením obětí a požádal vzhledem k svému vysokému věku a zdravotnímu stavu o pochopení ohledně rychlosti čtení.

Dokument předložený advokáty označil na 500 případů sexuálního obtěžování a zneužití, kterých se údajně v letech 1945 až 2019 v arcidiecézi Mnichov-Freising dopustilo 235 představitelů katolické církve, z nichž 173 byli kněží. V mnoha desítkách případů údajní útočníci pracovali v církvi i poté, co její špičky dostaly upozornění na sexuální obtěžování.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 24. ledna 2022 Foto: Benedikt XVI.

Tags: ,,,,

1 Komentář

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář