Episkopální církev ztratila v roce 2020 více než 60 tisíc členů

Episkopální církev ztratila v roce 2020 něco málo přes 61 000 členů a podle zveřejněných údajů došlo ještě před lockdownem způsobeném pandemií také k poklesu návštěvnosti bohoslužeb.

Americká liberální denominace patřící k tradičnímu protestantskému proudu zveřejnila tento týden dokument se statistikami za rok 2020 a jejich srovnání s předchozím obdobím. Počet pokřtěných členů klesl z přibližně 1,798 milionu členů roce 2019 na přibližně 1,736 milionu věřících v roce 2020 – což je pokles asi o 61 760 lidí.

SOUVISEJÍCÍTim Keller / Úpadek církve na Západě. Jaká je cesta ven? (část 2.)

Jak informuje Christian Today, tak aktuální počet členů je přibližně o 350 000 věřících méně, než kolik jich bylo v roce 2011. Denominace svůj vrchol zaznamenala v roce v 1966, kdy se k ní hlásilo 3,6 milionů věřících.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Fenomén poklesu členů u tradičních amerických protestantských denominací analyzuje v sérii článků také konzervativní teolog a zakladatel rostoucího newyorského sboru Redeemer, pastor Timothy Keller, který v současné době zápasí s rakovinou slinivky. Jedním ze sjednocujících faktorů, který mají všechny denominace patřící k tradičnímu protestanskému proudu stejný, je fakt, že se postupem času přiklonili k liberální teologii. Naproti tomu, ve stejném období úpadku, mnohé náboženské skupiny zaznamenaly nárůst. Keller ve svém článku jako příklad dává vícero evangelikálních denominací, ale také jehovisty či mormony.

Na rozdíl od minulých let denominace vypočítala průměrnou nedělní návštěvnost pomocí čísel hlášených od 1. ledna do 1. března 2020, protože v březnu začalo rušení bohoslužeb, co mělo souvislost s pandemií Covid-19.

Ještě předtím, než vládní lockdown přiměl kostely episkopální církve pozastavit bohoslužby, průměrná nedělní návštěvnost v roce 2020 poklesla ve srovnání s minulými lety. Nedělní návštěvnost se snížila z přibližně 547 000 členů v roce 2019 na 483 000 v roce 2020, což je méně o více než 200 tisíc členů.

Jeff Walton z teologicky konzervativního think -tanku Institute on Religion &Democracy konstatuje, že episkopální církev zaznamenala v roce 2020 výrazný pokles. „Tato čísla naznačují zdvojnásobení míry poklesu členství a ztrojnásobení poklesu návštěvnosti bohoslužeb oproti předchozímu roku,“ cituje Waltona portál Christian Today.

Jaké jsou důvody poklesu?

Patří mezi ně stárnoucí demografie a celkový pokles náboženské příslušnosti ve Spojených státech. Rostoucí teologicky liberalismus episkopální církve navíc přiměl značné množství konzervativců k odchodu.

Prozatímní předsedkyně Evangelické luteránské církve Kristine Stache v únoru 2020 řekla Výkonné radě episkopální církve, že při současném tempu poklesu může do roku 2050 účast na bohoslužbách de facto skončit.

Loni v listopadu zopakoval podobnou myšlenku reverend Dwight Zscheile z Lutherova semináře v St. Paulu. „Celkový obraz je hrozný,“ řekl podle Church Leaders Zscheile. „V příští generaci nám hrozí zánik, pokud se trendy výrazně nezmění.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 16. října 2021 Foto: Wikimedia Commons – episkopální kostel

https://www.christiantoday.com/article/us.episcopal.church.lost.over.60000.members.in.2020/137553.htm

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář