ERC se přidala k Velikonoční výzvě ČBK

Praha – ČBK a ERC vyzývají věřící, kteří se nebudou moci zúčastnit velikonoční vigilie, aby na Bílou sobotu po setmění zapálili za okny svých domovů svíčku. Mohou také vystavit obraz Ježíše Krista. Křesťané věří, že v noci na neděli, jíž se lidově říká velikonoční, vstal Ježíš z mrtvých. Slaví zmrtvýchvstání Páně a tímto okamžikem se završuje celý křesťanský liturgický rok. Letos se kvůli opatřením zavedeným státem proti šíření koronaviru nebudou moci k tomuto svátku setkávat ve větších skupinách, a tedy ani v kostele.

„Ještě v době nedávno minulé patřilo mezi velikonoční zvyky rozsvítit světlo za oknem a případně vystavit obrázek Krista o velikonoční noci. Jako křesťanské církve v naší zemi se k tomuto zvyku letos vrátíme, abychom si připomenuli Ježíšovo zmrtvýchvstání jako rozzáření světla, které už nehasne a naděje, která nikdy neumírá,“ napsali ve společném prohlášení.

Bílá sobota bude 11. dubna, v Česku v té době ještě zřejmě bude platit nouzový stav a zákaz shromažďovat se venku ve větším počtu než dvě osoby najednou.

Nouzový stav a karanténa zasáhly do života všech lidí, křesťané při jeho vyhlášení již byli v době předvelikonočního půstu. Ten by měl být spojen s odříkáním a usebráním se, letos mohla nedobrovolná izolace jednotlivcům v jeho prožívání i pomoci. Postupně se zpřísňující zákazy v boji proti pandemii omezily i možnost přítomnosti na bohoslužbách, lidé je mohou mnohde sledovat přes internet.

V tomto týdnu nastává pro křesťany nejdůležitější část roku. Připomenou si utrpení Krista, jeho mučednickou smrt a vzkříšení. To symbolizuje světlo a oheň, který v noci při vigiliích plane před kostelem a přenáší se i do chrámu, kde se zapálí velikonoční svíce zvaná paškál.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK -red- Datum: 6. dubna 2020  Foto: Facebook – ERC

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář