Erdoganovy plány v severovýchodní Sýrii ohrožují bezpečnost křesťanů

Damašek – Když prezident Donald Trump poprvé oznámil, že by americké vojenské jednotky opustily Sýrii, turecký prezident Recep Tayyip Erdogan pohrozil, že napadne severovýchodní Sýrii, kde žije řada etnických menšin včetně tisíců křesťanů.

Lidé tohoto regionu viděli téměř okamžitě účinek oznámení prezidenta Trumpa. „Dopad stažení amerických sil vede k tomu, že Turci nám začali vyhrožovat,“ řekl pro CBN News Ahmed Mousa, velitel SDF (syrské demokratické síly).

Jedním z návrhů je, aby Turecko ovládalo bezpečnostní zónu o rozloze 20 kilometrů po celé turecko syrské hranici. Pro mnoho lidí by to vedlo ke katastrofě.

Mnoho křesťanů se bojí vojenských opatření proti nim. „Většina našich křesťanů žije v této oblasti, a pokud se zde uskuteční nějaká vojenská operace, bude to pro nás hrozné,“ vysvětlil Abdelahad Gawriye ze strany Syrské unie.

„Očekáváme naplnění slibu, že do několika měsíců bude vytvořeno bezpečné pásmo, abychom zajistili, že naše země bude chráněna před teroristy na našich hranicích. Jinak tuto nárazníkovou zónu budeme muset zřídit sami,“ oznámil nedávno Erdogan.

Tito teroristé jsou ve skutečnosti spojenci Spojených států, kteří společně bojovali proti IS. Zatímco Erdogan zmiňuje hlavně Kurdy, severovýchodní Sýrie je také domovem křesťanů, Arabů, Jezídů a dalších menšin.

„Nyní chce Erdogan ovládnout celý region, a proto využívá IS jako záminku, aby se dostal k nám, a proto vidí demokracii jako nebezpečí,“ řekl Nuri Mahmud, mluvčí jednotek YPG (kurdské vojenské jednotky v oblasti Sýrie).

Někteří vidí tuto invazi a letošní tlak na bezpečnostní zónu jako součást Erdoganovy vize oživit velkou Osmanskou říši, informuje CBN News.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

-mn-  Foto: Wikimedia Commons, turecký prezident Erdogan

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář