Křesťan dnes

Eritrea provedla velký zátah na křesťany. Ve vězení jich skončily desítky 

V rámci další vlny zatýkání byly zadrženy a uvězněny desítky eritrejských křesťanů.

Podle organizace Release International bylo zatčeno 44 křesťanů – 39 žen a pět mužů. 

Jsou zadržováni ve věznici Mai Serwa na předměstí hlavního města Asmary. Předpokládá se, že celkový počet křesťanů v eritrejských věznicích nyní přesahuje číslo 400.

SOUVISEJÍCÍ – Eritrea: Tři katoličtí kněží byli propuštěni na svobodu, tisíce dalších trpí v nelidských podmínkách 

„Eritrea je jako obrovské vězení,“ řekl podle Christian Today partner organizace Release International Berhane Asmelash. „Země je plná věznic. Je to jako Severní Korea.“

Christian Today v této souvislosti píše, že poté, co vláda v roce 2002 uzavřela většinu kostelů, je Eritrea pro křesťany jedním z nejhorších míst k životu. 

V zemi je povolen sunnitský islám, eritrejské pravoslaví, římskokatolická a luteránská církev, ale všechna ostatní náboženství jsou tvrdě pronásledována a považována za „nepřátele státu“. 

Křesťané, kteří nepatří k těmto denominacím, jsou pro svou víru běžně vězněni, někteří z nich jsou drženi v přepravních kontejnerech v poušti, kde je přes den velké horko a v noci mráz.

Jedna křesťanka, kterou z bezpečnostních důvodů nelze jmenovat, byla nedávno po šestnácti letech věznění propuštěna. Během té doby byla držena v přepravním kontejneru ve věznici Mai Serwa a mučena.

Vzpomíná na nátlak, který byl na ni a na ostatní vyvíjen, aby se vzdali své víry. 

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

„Mnoho věřících, hlavně mladistvých, přicházelo a odcházelo z vězení a zříkalo se své víry, aby byli propuštěni,“ cituje křesťanku portál Christian Today. 

„Byli mezi nimi i pastoři. Vězeňští úředníci na mě proto vyvíjeli nátlak a říkali: ‚Donutíme tě zříci se víry. Pokud se nepodvolíš, zemřeš.“

Nátlak pokračoval, když byla převezena do jiné věznice na pobřeží moře a umístěna do podzemní cely, kde ona a ostatní vězni, z nichž mnozí byli křesťané, dostávali pouze jeden šálek vody denně.

Jednou v noci byla spolu s dalšími vězeňkyněmi nucena běhat bosá po trnité půdě a poté bita. Důvodem bylo přimět je, aby se zřekly se své víry. 

Generální ředitel Release International Paul Robinson žádá křesťany, aby stáli při svých eritrejských bratrech a sestrách, „když nadále procházejí touto temnou nocí duše“.

„Potřebují naše modlitby,“ řekl podle Christian Today. „Svoboda náboženského vyznání je základem všech lidských svobod. Release International nadále vyzývá Eritreu, aby propustila všechny křesťanské vězně a umožnila ve své zemi opět plnou náboženskou svobodu.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 31. ledna 2023 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Exit mobile version