Eritrejský pastor byl po 11 letech propuštěn z vězení

Australský Hlas mučedníků 7. června informoval, že pastor Oqbamichel Haiminot byl po jedenácti letech propuštěn z eritrejského vězení. Haiminot působil jako hlavní pastor ve sboru Kale Hiwot v Asmaře. Byl zatčen v roce 2005 spolu s šedesáti dalšími křesťany během svatebního obřadu. Příbuzným bylo řečeno, že křesťané budou převezeni do vojenského střediska, kde měli být potrestáni. Někteří byli postupně propouštěni v následujících měsících, Haiminot a pět dalších ale zůstali ve vězení.

Podle Hlasu mučedníků byl pastor týrán a držen v izolaci, protože se odmítal vzdát své víry. Následkem toho se Haiminot údajně mentálně zhroutil a úřady rozhodly o jeho propuštění. Byl ale znovu zatčen v říjnu roku 2007.

Todd Nettleton z amerického Hlasu mučedníků uvedl, že v Eritreji bylo zatčeno mnoho křesťanů, nikdo ale nebyl držen tak dlouho jako pastor Haiminot. „Přesně nevíme, proč byl propuštěn zrovna teď. Proč ne už před rokem? Proč ne až za rok? Nevíme, jaká je za tím logika – nebo jestli tam vůbec nějaká je,“ prohlásil podle Mission Network News Nettleton.

Hlas mučedníků informoval, že pastor potřebuje lékařskou péči a vyzývá křesťany, aby se za něj modlili během období, kdy si bude zvykat na život mimo vězení.

V Eritreji byly v posledních několika letech údajně uvězněny tisíce křesťanů. Organizace Open Doors zemi zařadila na šesté místo v žebříčku míst, kde probíhá nejhorší pronásledování křesťanů. Nettleton uvedl, že eritrejská vláda zavřela všechny evangelikální sbory v zemi jako součást tažení proti křesťanským aktivitám, které začalo v roce 2002. „Jedna z úžasných věcí je odvaha, která je potřeba, abyste pokračovali ve službě Kristu, ačkoliv víte, že můžete jít do vězení. Žádný z těchto křesťanů nikdy nebyl obviněn ze zločinu. Nikdo z nich nikdy nešel před soud. Nikdo nedostal právníka ani mu nebylo dovoleno předložit svůj případ. Prostě jsou zatčeni, a pak zmizí,“ vysvětlil Nettleton.

 

Překlad: Kristýna Gillíková Zdroj: The Christian Post  Foto: screenshot Youtube

Kategorie: Zahraničí

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář