Etiopský premiér, držitel Nobelovy ceny za mír, je letničním křesťanem

Méně než dva roky od nástupu do funkce pomohl etiopský premiér Abiy Ahmed dosáhnout míru s Eritreou. Svou angažovaností pomohl také ukončit církevní rozkoly mezi pravoslavnými věřícími.

Přestože podle ChristianityToday někteří občané země zpochybnili, zda uznání nepřišlo příliš brzy, výbor udělující Nobelovu cenu uvedl: „… i když zbývá hodně práce, Abiy Ahmed zahájil důležité reformy, které dávají mnoha občanům naději na lepší život a světlejší budoucnost.“

Ve věku 43 let je Ahmed nejmladší africký lídr. Když v dubnu 2018 nastoupil do úřadu, vyvinul rychlé úsilí o ekonomické a politické reformy. Minulý rok podepsal mírovou dohodu s prezidentem Isaias Afwerki z Eritrey po desetiletích politického patu a dvou letech násilí, které stálo životy 80 000 občanů.

Za prvních 100 dní své vlády zrušil v zemi nouzový stav, udělil amnestii tisícům politických vězňů, ukončil cenzuru médií, legalizoval nezákonné opoziční strany, propustil vojenské a civilní představitele státu podezřelé z korupce a výrazně zvýšil vliv žen v etiopském politickém a společenském životě. Rovněž se zavázal posílit demokracii pořádáním svobodných a spravedlivých voleb.

Christianity Today uvádí, že Ahmed pomohl smířit dvě větve etiopské pravoslavné církve, která se z politických důvodů v roce 1991 rozdělila. Pravoslavná církev představuje největší náboženskou skupinu v zemi (40% populace jsou pravoslavní, 19% protestanté a 34% muslimové). Ve svém rodném městě také podporoval smíření mezi muslimy a křesťany.

Ahmed je synem muslimského otce a ortodoxně křesťanské matky, ale v dospělosti se stal letničním křesťanem jako mnoho etiopských politiků.

Jeho víra se stala hnacím motorem v jeho snaze o mír. „Ve způsobu, jakým následuje svou vizi, ho můžeme přirovnat k probuzeneckým kazatelům,“ píše o něm BBC News. „Má energii, vášeň a jasný cíl,“ dodává britská televize.

-mn- Datum: 27. října 2019  Foto: CC Search – Abiy Ahmed

 

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář