EU se podle Maďarska musí přihlásit ke křesťanským kořenům

Praha – Evropští politici se musí jasně přihlásit k tomu, že Evropa je křesťanský kontinent. Na konferenci o pronásledování křesťanů to dnes v Praze řekl maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Podle něj existují v Evropské unii skupiny, které usilují o likvidaci křesťanského dědictví. Ministr téma spojil s problematikou migrace.

„Když se podíváte na evropskou historii, je nepopiratelné, že to je křesťanský kontinent. My evropští křesťanští politici musíme mít dost odvahy k tomu, abychom to řekli nahlas,“ řekl Szijjártó. Kritizoval, že v základním právním dokumentu EU, v lisabonské smlouvě, není odkaz na křesťanské základy evropských zemí.

„V EU je nyní silný proud, který by chtěl, aby EU vstoupila do postkřesťanské a postnárodní éry. Tlak na to, abychom se zbavili křesťanského dědictví a křesťanských základů Evropy,“ řekl Szijjártó. Podle něj se to projevuje především v západní části kontinentu. Zmínil francouzský zákon z roku 2004, který zakázal okázalé nošení náboženských symbolů ve veřejných školách, což se vztahuje nejen na muslimské šátky a židovské jarmulky, ale také na velké kříže.

„Jsou snahy některých sil v Evropě využít migraci jako nástroj ke zbavení se křesťanských základů,“ uvedl maďarský minstr. Podle něj lidé, kteří v migrační krizi přicházejí do EU, nemají zájem přizpůsobit se kultuře, která se na kontinentu vytvářela po staletí.

Szijjártó také řekl, že Maďarsko má zájem na silné Evropské unii. Silná ale podle něj bude jedině v případě, kdy se bude skládat ze silných národních států, které se budou jasně hlásit ke své kultuře a ke křesťanským kořenům.

Maďarská vládní strana Fidesz zdůvodňovala ochranou tradičních křesťanských hodnot prováděné reformy, které podle kritiků ohrozily nezávislost soudnictví a omezily svobodu tisku v zemi. Evropští politici vládu premiéra Viktora Orbána kvůli prosazovaným reformám dlouhodobě kritizovali, letos v září Evropský parlament schválil doporučení, aby země EU zahájily proti Maďarsku řízení kvůli vážnému ohrožení unijních hodnot.

Bylo to poprvé v historii, kdy Evropský parlament k podobnému kroku vůči členské zemi sáhl. Řízení ukotvené v článku sedm lisabonské smlouvy by teoreticky mohlo vést až k odebrání hlasovacích práv Maďarsku. Naplnění této hrozby ale není příliš pravděpodobné, protože by vyžadovalo souhlas všech ostatních členských států unie a Polsko už dalo najevo, že by takový postup vůči Budapešti vetovalo.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

Autor: ČTK  Foto: Wikipedie –  Péter Szijjártó 

 

2 Komentáře

  1. Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó je zřejmě dost inteligentní aby věděl nebo si ujasnil co to jsou křesťanské hodnoty.

    Odpověď
  2. Možná, že to zase není až tak špatný nápad, vyměnit notorickou figurku, která až příliš typicky reprezentuje morální a duchovní úroveň těch nejmocnějších v EU, za jedinou a skutečnou kvalitu, naději, ochranu a budoucnost.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář