Europoslanec Zdechovský připravil rezoluci odsuzující masakr křesťanů v Nigérii. Hlasovat se bude ve čtvrtek

Štrasburk – Evropský parlamentu bude ve čtvrtek na svém plenárním zasedání hlasovat o rezoluci odsuzující masakr křesťanů v nigerijském státě Plateau, ke kterému došlo během Vánoc minulého roku. Při brutálním útoku zemřelo přes dvě stě křesťanů. Usnesení připravil za Evropskou lidovou stranu europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), jenž se dlouhodobě zabývá otázkou pronásledování a perzekuování křesťanů ve světě.

„Když jsem četl zprávy v zahraničních médiích o tomto brutálním útoku během Vánoc, okamžitě jsem začal pracovat na rezoluci, která by získala podporu většiny pléna v Evropském parlamentu a přispěla k mezinárodnímu tlaku na nigerijskou vládu, aby situaci začala řešit,“ říká autor usnesení Zdechovský.

SOUVISEJÍCÍZdechovský / Proč média přehlížejí masakry křesťanů v Nigérii?

Rezoluce odsuzuje nedávný nárůst násilí vůči etnickým a náboženským komunitám a vybízí nigerijskou vládu, aby posílila bezpečnost občanů a komunit. Odsuzuje také militantní islamistické skupiny, které zneužívají konfliktu k šíření nenávisti založené na náboženství.

„Početná křesťanská komunita v Nigérii je v posledních letech pod velkým tlakem kvůli militantním muslimům, kteří zneužívají drobných konfliktů mezi oběma tábory k brutálním útokům na křesťany, což se musí změnit,“ doplňuje Zdechovský s tím, že svět nemůže před bezprávím zavírat oči.

Bezpečnostní situace v Nigérii se v poslední době zhoršila v důsledku eskalace náboženského a etnického násilí. Konflikt mezi zemědělci a kočovnými pastevci o půdu a vodní zdroje vyústil v běsnění vůči křesťanům. 

Útočníci zabíjeli vesničany, zapalovali jejich kostely, obchody s obilím a další objekty. Za tyto násilnosti nese odpovědnost zradikalizovaný muslimský kmen Fulani.

Muslimští vesničané a jejich majetek zůstali podle informací organizace Aid to the Church in Need, která pomáhá pronásledovaným křesťanům, nedotčeni.

Podle nigerijských nevládních organizací bylo od roku 2009 zabito 52 000 křesťanů a 34 000 muslimů a vypáleno 18 000 kostelů a 2 200 křesťanských škol.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: Adam Baštinec Datum: 6. února 2024 Foto: Flickr – Tomáš Zdechovský

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář