Eutanazie v Nizozemsku se lékařům vymkla z rukou

Amsterdam. Psychiatr Boudewijn Chabot (foto), původně horlivý zastánce eutanazie, je nyní v šoku nad tím, jaký vývoj nabralo usmrcování pacientů v jeho zemi. „Eutanazie vyjela ze svých kolejí“, píše v příspěvku pro deník NRC Handelsblad (16.6.2017). Podle oficiálních statistik uvedených v článku zemřelo vloni v Nizozemsku v důsledku eutanazie 6 091 lidí, tedy téměř sedmáct denně.

Prudce však stoupá počet úmyslných úmrtí u psychiatricky nemocných a dementních pacientů – vloni už jich bylo více než dvě stě. Chabot kritizuje porušování právně závazných norem eutanazie a její zneužití právě u zmíněné kategorie nemocných, kteří se nemohou ke svému osudu kvalifikovaně vyslovit.

Již počátkem tohoto roku podepsal nizozemský psychiatr spolu s dalšími dvěma stovkami lékařů otevřenou petici proti užití eutanazie při pokročilé demenci. „Ukončit život bezbranného člověka je pro nás mravně nepřípustné“, napsali v ní lékaři, kteří odmítají vykonávat eutanazii na pacientech bez jejich předchozího souhlasu.

Zdroj: Vatikánský rozhlas
Foto: Youtube

Kategorie: Společnost

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář