Evangelická církev v Pardubicích chce v kostele vytvořit komunitní centrum

Pardubice – Sbor Českobratrské církve evangelické v Pardubicích plánuje přestavbu budovy sousedící na jedné straně s jeho kostelem a části přízemí nájemního domu na straně druhé na víceúčelové komunitní centrum. Oba objekty vlastní, jeden z nich je rodným domem odbojářky a spolupracovnice výsadku Silver A Věry Junkové, která byla popravena 2. července 1942 na Zámečku v Pardubicích. Kostel a jeho okolí by se měly stát prostorem otevřeným veřejnosti bez ohledu na členství v církvi, místem pro setkávání a trávení volného času. Částečně tak funguje již nyní, řekla ČTK farářka Hana Ducho.

Jeden dům je již nyní s kostelem propojený, v budoucnu by se měl spojit i s budovou na druhé straně. Vzniklo by tak jakési velké nároží, které bude mít společný dvůr. „Prostor si bude možné pronajmout například na seminář nebo jinou akci třeba pro mládež, v patře budou i skládací matrace. Už dnes děláme aktivity pro matky s dětmi s kočárky, jazykové kurzy pro uprchlíky z Ukrajiny nebo koncerty, po přestavbě by bylo vše bezbariérové a bylo by k dispozici zázemí,“ uvedla Ducho. Podle ní by nové prostory mohly sloužit i pro setkání a pohoštění po svatbách nebo pohřbech, které se v kostele konají.

SOUVISEJÍCÍV Teplicích začaly stavební práce na tzv. Živém domě, kde bude komunitní centrum

Centrum nazvané Agapé, což je jeden z několika řeckých výrazů pro lásku, chce evangelický sbor vybudovat v několika etapách. Zatím bylo rozhodnuto o první budově v Hronovické ulici, kde se upraví přízemí a dvůr, v budoucnu je v druhém nadzemním podlaží v plánu víceúčelový sál, v podkroví by měly vzniknout dva byty pro faráře. Náklady na celý komplex se odhadují na 27 milionů korun, sbor chce na přestavbu získat dotace, příspěvek by mohl poskytnout i Pardubický kraj, část peněz by mohla pocházet z úvěru.

Na domě v Hronovické ulici je umístěna pamětní deska připomínající odbojářku Věru Junkovou, která se zde narodila. Její prarodiče v kostele pravděpodobně pracovali jako kostelníci. Farní sbor v Pardubicích má přibližně 600 členů.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 17. července 2023 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář