Evangelické kostely rozezní hudba a zpěv z nového zpěvníku

Praha – Českobratrská církev evangelická má po více než 40 letech nový zpěvník. Přivítá jej při slavnostních bohoslužbách 5. června od 15 hodin v pražském evangelickém kostele U Salvátora (Salvátorská 1045/1, Praha 1). Zpěvník obsahuje téměř 800 písní a textů. Na jeho přípravě se podílelo převážně dobrovolnicky více než 30 lidí. K dispozici je vedle knižního vydání také mobilní aplikace a celá řada dalších materiálů.

Cílem těch, kdo zpěvník připravovali, bylo uchovat to nejlepší ze vzácné tradice českobratrského zpěvu a zároveň dát dostatečný prostor nové tvorbě současných českých i zahraničních autorů. Zpěvník na 1200 stranách obsahuje 789 písní a dalších textových útvarů. Pestrost se projevuje také zařazením zcela nových forem (nejen) bohoslužebného zpěvu.

Chceme-li být církví živou, která hledá způsoby vyznání pro nové generace a novou dobu, musíme se pokoušet vyrušit se ze zaběhnutého klidu a zkoušet řadu dlouho používaných vyznání formulovat nově, hledat novou řeč i nové hudební vyjádření,“ říká Miloslav Esterle, hudebník, pedagog a předseda přípravné skupiny.

Na přípravě zpěvníku pracovala převážně dobrovolnicky osmičlenná tvůrčí skupina podporována mnoha dalšími spolupracovníky. V pozdější fázi přípravy díla se připojili také experti z oblasti hymnologie, grafiky a typografie, notové sazby či práva. Celkem v průběhu času na zpěvníku pracovalo přes 30 lidí.

Autorský tým čelil v průběhu přípravy řadě výzev. Například nesmírně složité a také nákladné agendě autorských práv. Ta musela být ošetřena u bezmála 600 písní. Nezbytné byly v dnešní době také digitální výstupy, zpěvník si tak můžete prohlížet i na internetu nebo zpívat z mobilní aplikace. Současně se zpěvníkem vyšel i tzv. chorálník, tedy soubor doprovodů pro varhany či klávesové nástroje. Volání po zpřístupnění snazších doprovodů pro obecnější využití bylo vyslyšeno přípravou zvláštního tzv. kytarového doprovodníku, který obsahuje v elektronické podobě akordické značky u téměř všech písní.

Z nového zpěvníku se už nyní zpívá ve většině farních sborů Evangelické církve. Pořídit si ho samozřejmě mohou také jednotlivci, například v e-shopu Nakladatelství Kalich.

Autor: TZ ČCE Datum: 3. června 2022 Foto: TZ ČCE – nový zpěvník

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář