Evangelický den se kvapem blíží

Slavnostní bohoslužba, koncert Janáčkovy filharmonie Ostrava, divadelní představení, semináře se zajímavými hosty – to jsou některé z bodů programu Evangelického dne, který 17. září v Českém Těšíně a Cieszynie pořádá Slezská církev evangelická a. v.

V roce, kdy slavíme pětisté výročí začátku reformace církve, je reformace také hlavním tématem Evangelického dne – každoroční slavnosti Slezské církve evangelické. Organizátoři za místo konání úvodní bohoslužby vybrali Ježíšův kostel na Vyšní bráně v Cieszynie, nejvýznamnější stavbu spojenou
s reformací v našem regionu. Zde začne úvodní slavnostní bohoslužba v 10 hodin. Připraven je bohatý program, ve kterém zazní kázání a promluvy k tématu reformace, ale také vícero hudebních vystoupení.

Dále jsou pro veřejnost připraveny komentované prohlídky muzeí protestantizmu v Ježíšově kostele i v Diakonickém a vzdělávacím centru Slezské Diakonie. K vidění bude také výstava o nejznámějším díle Jiřího Třanovského, „Cithara sanctorum – piesne duchovné“, kterou nám laskavě zapůjčilo Slovenské národné literárné múzeum v Martině.

Od 14:30 hodin na zájemce čekají zajímavé semináře. O aktuálním významu reformace budou debatovat evangelický profesor Józef Budniak s katolickým teologem Jerzym Sojkou a teologem SCEAV Martinem Piętakem. Ve stejnou dobu ve velkém sále DVC bude hostem Petr Jašek, o jehož věznění v Súdánu a vysvobození za pomoci české diplomacie nedávno bohatě informovala média. A také slovenská literární historička Daniela Fiačanová přednese přednášku o manželce Jiřího Třanovského Anně roz. Polani z Polansdorfu a jejím významu pro reformaci na našem území.

Od 14:00 je také připraven program pro děti i jejich rodiče, a to nejen pro účastníky evangelického dne. V parku Adama Sikory bude připravena poznávací stezka, skákací hrad a mnoho dalších atrakcí. V 17:00 jsou pak všechny děti zvány do KASS Střelnice na představení Malý princ v podání souboru Bajka Těšínského divadla, které je zdarma.

Zlatým hřebem programu Evangelického dne bude reformační koncert Janáčkovy filharmonie Ostrava
v 17 hodin v kostele Na Nivách. Tento koncert církev připravuje ve spolupráci s organizátory Svatováclavského hudebního festivalu. Na programu jsou skladby J. S. Bacha, J. Brahmse a také například Symfonie č. 5 zvaná Reformační F. M. Bartholdyho.

Závěr evangelického dne bude patřit setkání organizátorů a hostí se zástupci místních samospráv a veřejného života. Hlavními hosty budou starostové obou měst reformace Českého Těšína a Cieszyna, Vít Slováček a Ryszard Macura.
Přesný rozpis míst a časů konání jednotlivých bodů programu evangelického dne najdete na webu www.sceav.cz/ed.

 

 

Zdroj: Tisková zpráva

 

[adrotate banner=“29″]

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář