Evangelický kostel v Trmicích na Ústecku se změní v kulturní centrum

Trmice (ČTK) – Někdejší evangelický kostel v Trmicích se dnes po letech při Noci kostelů otevřel veřejnosti. Řada místních v něm byla poprvé v životě. Neogotická stavba, která má modlitebnu a varhany v patře, patří od loňského roku městu. Kostel by chtělo využít jako kulturní centrum. ČTK to řekla starostka Jana Oubrechtová (STAN).

Kostel byl prázdný 15 let. Českobratrská evangelická farnost ho loni nabídla městu. Zastupitelé souhlasili s koupí a za historický objekt radnice zaplatila 1,8 milionu korun. „Byly tu nánosy prachu, nefungovala voda, nešla elektřina. Museli jsme všechno zprovoznit, abychom to tu mohli uklidit,“ uvedla starostka. Dobrou příležitostí ukázat obyvatelům, jak uvnitř objekt postavený v roce 1907 vypadá, se stala Noc kostelů.

Město má v pronájmu místní zámek, který je ale v majetku Ústí nad Labem. „Nevíme, jestli nám bude nájemní smlouva po roce 2023 prodloužena, proto jsme využili šanci mít vlastní nemovitost, kterou lze využít pro pořádání kulturních a společenských akcí,“ řekla starostka. Přestěhovat by se sem mohla ze zámku knihovna, vzniknout by tu mohla galerie. V současnosti se zpracovává projektová dokumentace na renovaci a využití kostela. „Pro realizaci bychom rádi využili dotační peníze,“ uvedla Oubrechtová.

Zajímavostí kostela je to, že hlavní loď je v prvním patře, do kterého vede dvouramenné schodiště. V přízemí byl byt kostelníka. Zachoval se původní oltář, varhany, dveře. Napadený červotočem není krov a rozbitých je jen několik okenních tabulek s vitráží. Funkční je i zvon, který se dnes po letech rozezvučel.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 10. června 2022 Foto: Wikimedia Commons –

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář