Evangelikálové v Bulharsku stojí před hrozbou perzekuce

Sofie – Po vyslechnutí námitek ohledně kontroverzního návrhu zákona o zavření evangelikálních sborů a sborů jiných menšinových náboženství se bulharský parlament rozhodl zákon revidovat a hlasování odložit.

Dokument navrhl několik změn stávajícího zákona z roku 2002: pouze náboženské obce, které mají alespoň 1% obyvatelstva, by měly právo na státní dotaci; všichni duchovní by byli povinni být bulharskými občany, kteří absolvovali teologii v této zemi; jakékoli financování náboženských institucí ze zahraničí by bylo zakázáno nebo kontrolováno Státním výborem náboženského vyznání.

Skupiny diskriminované tímto zákonem zahrnují všechny protestantské denominace, katolickou církev, arménskou církev a židovskou menšinu. Katolický biskup Hristo Projkov pro internetovou stránku Patheos poznamenal: „Legislativní návrh je smutnou připomínkou komunistické minulosti, jejímuž návratu jsme již nevěřili.“

Někteří evangelikální křesťané tvrdí, že zákon ve své současné podobě by vážně omezil náboženskou svobodu v zemi, informuje CBN News.

Návrh zákona zvýhodňuje většinové pravoslaví a muslimské náboženství. Ale představitelé všech náboženství, dokonce i ti, které zákon upřednostňuje, se proti tomuto zákonu postavili.

Iva Tsvetková z organizace Possible uvedla pro CBN News, že hrozba spojila všechny členy Kristova těla a říká: „My jako křesťanská komunita po celé zemi pořádáme modlitební shromáždění a pokojné protesty. Podle mého názoru je právě teď církev v Bulharsku sjednocená více než kdy předtím.“

Počet evangelikálů v Bulharsku představuje přibližně dvě procenta obyvatelstva.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

-mn-  Foto: Wikipedie, bulharský parlament 

 

 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář