Evangelikálové vybrali přes milión korun na pronásledovanou muslimskou rodinu, které USA odpírá azyl

Kábul – Afghánský tlumočník Muhammad Kamrán řekl, že se cítil jako by byl součástí rodiny, když pomáhal armádě Spojených států v boji proti terorismu v Afghánistánu od roku 2004 do roku 2014.

Kamrán je muslim, otec čtyř dětí a učitel, sloužil jako tlumočník, pomáhal při náboru a výcviku dalších afghánských státních příslušníků a překládal pro americké jednotky v boji s Talibanem. Tehdy jako devatenáctiletý cítil volání, aby pomáhal Američanům, kteří bojovali proti radikálním extremistům, které považoval za „nepřátele lidskosti,“ píše The Christian Post.

„Říkalí mi bratr,“ uvedl Kamrán o amerických vojácích během desetileté služby. Jsem z jiné země a jiného náboženství, ale to pro nás nebyl žádný problém. Žili jsme spolu. Jedli jsme spolu. Spali jsme v jedné místnosti. Pro nás nebyl žádný problém.“

Ale teď se Kamrán nachází mezi tisíci afghánských překladatelů, kteří se snaží získat pomoc od americké vlády a mezinárodní komunity, neboť čelí hrozbě smrti za pomoc při boji proti terorismu.

Kamrán a jeho manželky a čtyři děti byli nuceni se skrýt a žijí jako nelegální přistěhovalci v sousedním Pákistánu kvůli svému rozhodnutí pomáhat Spojeným státům.

Protože pomáhal misi USA, Taliban se snaží Kamrána zabít. Sunnitská radikální teroristická organizace, která se nazývá „islámský emirát Afghánistánu,“ se rozšiřuje v celé provincii Nangarhár.

Dnes žije pod neustálou hrozbou, že ho pákistánské imigrační úřady zajmou a uvězní nebo pošlou zpět do Afghanistánu.

Navzdory tomu, že riskoval život, je jeho rodině upírán azyl. Americká evangelikální komunita již vynaložila za posledních pár let více než 58 000 dolarů, aby pomohla udržet Kamránovu rodinu naživu.  Nabídli jim zajištení pobytu v Kalifornii, aby obdrželi i jednoroční humanitární pobyt, ale ten byl tento měsíc ministerstvem odmítnut.

Desítky tisíc afghánských a iráckých občanů jsou na seznamu čekatelů na zvláštní imigrační víza, jejichž cílem je umožnit překladatelům a tlumočníkům, kteří pracují s americkou armádou v Iráku a Afghánistánu, hledat útočiště v USA Předběžné údaje ministerstva zahraničních věcí však naznačují, že v roce 2018 došlo k zpomalení vydávání zvláštních imigrantských víz vydávaných iráckým a afghánským tlumočníkům.

„Pracoval jsem deset let pro bezpečnost lidí,“ řekl Kamrán. „O náboženství jsem se nestaral. Pracuji pro každé náboženství. Pracuji pro každého člověka a každou zemi. Ale teď říkají, že jsme bezpečnostní problém a nevím proč. Jak jsem se stal bezpečnostním problémem? To ještě nevím.“

Krátce po teroristických útocích 11. září 2001 se USA zapojily do boje proti terorismu v Afghánistánu, v němž se USA snaží Taliban odstavit od moci.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

-mn-  Foto: Flickr, válka v Afghánistánu, ilustrační  

 

https://www.christianpost.com/news/american-evangelicals-give-58k-to-save-persecuted-muslim-family-us-still-denies-asylum.html

 

 

 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář