Evropská evangelikální aliance je „hluboce znepokojena“ porušováním lidských práv v Rusku

Orgán, který představuje 23 milionů evangelikálních křesťanů, reaguje na uvěznění dánského člena Svědků Jehovových.

Evropská evangelikální aliance vyjádřila „hluboké znepokojení nad zhoršováním svobody náboženství v Ruské federaci“. EEA tak reaguje na zprávu o rozsudku soudu, který prohlásil, že dánský občan Dennis Christensen je vinen z „organizování extremistické činnosti“ a byl odsouzen na 6 let vězení.

„Podle našeho nejlepšího vědomí byl pan Christensen odsouzen za mírové projevení své víry jako Svědek Jehovův. Dospěli jsme k závěru, že rozsudek soudu je porušením Christatensenova práva na svobodu náboženského vyznání,“ uvádí EEA podle Evangelical Focus ve svém prohlášení.

„Vyzýváme všechny ruské úřady, aby respektovaly ústavu a mezinárodní závazky v oblasti lidských práv“. Došlo také k odsouzení předchozích tlaků na náboženské menšiny.

V reakci na odsouzení Dennise Christiansena generální sekretář Ekumenické rady církví Petr Jan Vinš pro noviny Křesťan dnes uvedl: „Informaci o odsouzení  jehovisty Dennise Christiansena za extremismus ve městě Orjol v Ruské federaci jsem přijal s velkým znepokojením. Náboženská společnost Svědkové Jehovovi není členkou Ekumenické rady církví a nespolupracuje s ní, to ale neznamená, že bychom měli mlčet, když je závažným způsobem narušována náboženská svoboda. Jako všechna základní a nezcizitelná lidská práva musí být náboženská svoboda k dispozici všem bez rozdílu. Stíhání člověka za příslušnost k jakékoli náboženské společnosti je z principu nepřijatelné a vyvolává obavu, že by podobně mohlo být v budoucnu postupováno i proti dalším minoritním vyznáním v Ruské federaci, včetně těch křesťanských.“

Kriticky se k rozsudku ruských soudů vyjádřil europoslanec Tomáš Zdechovský: „Nemusíme znát ani podrobnosti konkrétního případu, aby člověk mohl říct, že 6 let vězení za to, jakou doma praktikuji víru, je prostě postavené na hlavu. Navíc tohle má být u současného ruského zákona dokonce prý nejnižší možná sazba. Měli bychom se teď všichni ozývat ani ne tak proto, že jde o Rusko, ale hlavně kvůli absurdní výši trestu u podobných „přečinů“.“

Loni organizace na obranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) kritizovala pronásledování jehovistů v Rusku „pouze kvůli jejich náboženské činnosti“ a kvůli „poklidnému uplatňování práva na svobodu vyznání“.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

-mn- ČTK  Foto: screenshot YouTube – Dán Dennis Christiansen

 

 

 

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář