Evropský parlament odsoudil Alžírsko za porušování náboženské svobody

Brusel – Evropský parlament přijal usnesení, v němž odsoudil diskriminaci křesťanů, uzavření kostelů a zatčení křesťanských demonstrantů v Alžírsku.

„Vyzýváme k ukončení násilí proti svobodným křesťanům“ uvedli europoslanci a dodali, že „důrazně odsuzujeme svévolné a nezákonné zatčení a zadržení, útoky a zastrašování novinářů, právníků, studentů, obránců lidských práv a všech pokojných demonstrantů, kteří se účastní demonstrací.“

„Vyzýváme alžírské úřady, aby ukončily porušování svobody křesťanů a dalších náboženských menšin, a aby upustily od soudního a legislativního obtěžování, kriminalizaci a svévolného zatýkání,“ dodali.

Organizace Open Doors v září informovala, že v Alžírsku probíhá po uzavření kostelů a tlaku policie na věřící systematická kampaň proti křesťanům.

Popisuje, jak členové sboru Prince míru v Ighzer Amokrane se postavili na odpor, když policie přišla uzavřít budovu. Věřící vešli do kostela a odmítli odejít, ale policie se vrátila znovu, tentokrát byla úspěšná a modlitebna je od 2. září uzavřena.

Zastřešující organizace L’Église Protestante d’Algérie (EPA), která sjednocuje protestantské denominace v Alžírsku, tento krok odsoudila a označila za nezákonný. Organizace uvedla, že k uzavření došlo, přestože to nebylo nařízeno žádným soudem.

Nejedná se o první podobný případ v Alžírsku. V květnu úřady uzavřely kostel v městě Boudjema v oblasti Kabilye a další modlitebny v Ait-Mellikeche, Al A’keed Amroush a Azaghar byly také uzavřeny.

V dalším případě úřady vyslýchaly pastora sboru spolupracujícího s EPA.

Od roku 2006 se od nemuslimských bohoslužeb v Alžírsku vyžaduje licence, ale mnoho církví přidružených k EPA uvádí, že až v posledních dvou letech úřady začaly požadovat důkaz, že ji mají.

Alžírsko je domovem pouze 125 000 křesťanů – přibližně 0,3% populace. Konvertité často čelí perzekuci ze strany svých rodin, zatímco denominace svědčí o zásazích a agresi ze strany policie a úřadů.

Země se umístila na 22. místě v seznamu Open Doors, kde jsou křesťané nejvíce pronásledováni. Mluvčí Open Doors k posledním aktivitám vlády uvedl: „Tyto akce svědčí jasně o úsilí pokračovat v systematické kampani proti křesťanům v Alžírsku.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Datum: 12. prosince 2019  Foto:Wikimedia Commons – Evropský parlament

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář