Evropský soud neumožnil zažalovat Vatikán kvůli sexuálnímu zneužívání

Štrasburk – Evropský soud pro lidská práva (ESLP) dnes zamítl stížnost na belgické soudy, které zamítly žalobu na Vatikán v souvislosti s kauzou sexuálního zneužívání v katolické církvi. Podle soudců totiž Vatikán jako suverénní stát požívá imunitu v případech žalob žádajících odškodnění, informovala agentura AFP. Podobný argument využily i belgické soudy, na které se v roce 2011 obrátila skupina žalobců. Vatikán rozhodnutí nekomentoval.

Skupina 24 žalobců z Belgie, Nizozemska a Francie podala žalobu na Vatikán u belgických soudů. Po Vatikánu žádali odškodnění ve výši 10.000 eur každý (zhruba 250.000 korun) za „strukturální nedostatky“, které vykazoval přístup katolické církve při řešení případů sexuálního zneužívání.

SOUVISEJÍCÍPapež označil za ostudu dlouhou neschopnost církve řešit případy zneužívání

ESLP potvrdil závěry belgického odvolacího soudu, který žalobu zamítl. Belgické soudy uvedly, že případ nespadá pod jejich jurisdikci. ESLP poukázal na to, že Vatikán je suverénním státem, který Belgie uznala v roce 1832. Díky tomu církevní stát požívá v procesech, jež žádají vyplacení odškodnění, imunitu. Podle evropského soudu je imunita odůvodněná mezinárodním právem a cílem udržet dobré vztahy mezi státy.

Soud také odmítl, že by se na případ vztahovala nějaká z výjimek z imunity. Podle soudu pochybení belgických biskupů při řešení případů sexuálního obtěžování nemohou být přímo připsána Vatikánu, protože papež není přímým nadřízeným biskupů. Pokud Vatikán spáchal pochybení, která mu žalobci přičítají, tak to udělal mimo území Belgie, dodal evropský soud.

Podle agentury Reuters je to poprvé, co se ESLP zabýval podobným případem a rozhodoval o tom, zda Vatikán v tomto druhu případů požívá imunity. Žalobci ale mají ještě možnost se obrátit na Velký senát ESLP, který rozhodnutí může ještě změnit. Vatikán čelil žalobám žádajícím odškodnění také ve Spojených státech, kde zástupci církve rovněž argumentovali, že papež není vedoucím biskupů.

Rozhodnutí soudu ve Štrasburku padlo týden po zveřejnění závěrů komise, která vyšetřovala sexuální obtěžování v katolické církvi ve Francii, uvedla agentura AFP. Podle komise kněží a další církevní funkcionáři od roku 1950 zneužili 216.000 dětí. Předseda komise Jean-Marc Sauvé vyzval církev mimo jiné k finančnímu odškodnění obětí zneužívání.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 12. října 2021 Foto:

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář