Evropský soud požaduje propuštění tureckého filantropa Osmana Kavaly

Evropský soud pro lidská práva přijal rezoluci, která již podruhé důrazně vyzývá turecké orgány, aby okamžitě propustily tureckého filantropa Osmana Kavalu. Usnesení bylo zveřejněno týden před prvním výročím rozhodnutí Evropského soudu, který označil zadržování Osmana Kavaly za porušení Evropské úmluvy o lidských právech a za politicky motivovaný akt. 

Filantrop Osman Kavala byl uvězněn za podporu ochrany nemuslimských kulturních a historických památek a za uznání náboženské rozmanitosti v turecké společnosti. Ačkoli byl dvakrát osvobozen z obvinění za protivládní zločinecké aktivity podle článků 309 a 328 tureckého trestního zákoníku, byl opět vzápětí zadržen. Prokurátor pro něj žádá doživotní vězení. 

Jeho uvěznění souvisí s politickou kampaní Erdoganovy strany, která usiluje o vymazání veškerých křesťanských památek z turecké společnosti. Přestože území dnešního Turecka kdysi obývali řečtí, asyrští a arménští křesťané, Turecko tento fakt popírá a turkické islámské etnikum považuje za autochtonní obyvatele tohoto regionu.  

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: David Jan Datum: 10.12.2020 Foto: Wikipedie – Osman Kavala

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář