František, Biden i evropští státníci vzdávají hold zemřelému Benediktu XVI.

Berlín/Řím/Paříž/Londýn – Za ušlechtilého a dobrého člověka, který byl darem pro katolickou církev i svět, označil papež František svého předchůdce Benedikta XVI., který dnes zemřel ve věku 95 let. Hold bavorskému rodákovi, který stál v čele církve v letech 2005 až 2013, vzdali i mnozí evropští státníci nebo americký prezident Joe Biden. Zesnulého vyzdvihují jako velkého teologa nebo obránce „tradičních hodnot“.

Benedikt, občanským jménem Joseph Ratzinger, zemřel dnes dopoledne ve vatikánském klášteře Mater Ecclesiae. V roce 2013 se stal prvním papežem za zhruba 600 let, který na svou funkci rezignoval.

SOUVISEJÍCÍ – Reuters: Pohřební rituály po úmrtí Benedikta budou návodem pro příští papeže

„S dojetím vzpomínáme na jeho osobnost, tak šlechetnou, tak dobrou. A cítíme v našich srdcích velkou vděčnost, vděčnost Bohu za to, že ji daroval církvi a světu,“ citovala Františka agentura Reuters. Argentinský papež se poprvé ke smrti svého předchůdce vyjádřil při obřadu ve Svatopetrské bazilice, přičemž vyzdvihl „oběti“ německého rodáka „pro dobro církve“.

Krátce nato přišla kondolence od Bidena, který je druhým katolickým prezidentem v dějinách USA. „Bude se na něj vzpomínat jako na renomovaného teologa, jenž celý svůj život zasvětil církvi, veden svými principy a vírou. Jak poznamenal během své návštěvy v Bílém domě v roce 2008, ‚potřeba globální solidarity nikdy nebyla naléhavější, mají-li všichni lidé žít způsobem hodným jejich důstojnosti,'“ uvedla americká hlava státu.

„Jako ‚německý‘ papež byl Benedikt XVI. pro mnohé, a to nejen v této zemi, mimořádným církevním představitelem. Svět přichází o formativní osobnost katolické církve, argumentační osobnost a chytrého teologa. V myšlenkách jsem s papežem Františkem,“ napsal předtím na twitteru německý kancléř Olaf Scholz.

Italská premiérka Giorgia Meloniová označila Benedikta za „velikána víry a rozumu“ a „velkého muže, na kterého dějiny nezapomenou“. Podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona Benedikt usiloval„duchem i inteligencí o více bratrský svět“.

Pro britského premiéra Rishiho Sunaka byl Benedikt „velkým teologem“, jehož návštěva Spojeného království v roce 2010 představovala historický okamžik pro katolíky i nekatolíky v zemi. Britský král Karel III. zase ocenil „neutuchající snahy“ zlepšovat vztahy mezi katolíky a protestanty.

Za „silný signál“ označila šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová Benediktovo odstoupení z papežské funkce před bezmála deseti lety. „Sám sebe vnímal především jako služebníka Boha a jeho církve. Když mu ubyly fyzické síly, sloužil dále silou svých modliteb,“ napsala.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová v kondolenčním příspěvku zopakovala známý Benediktův citát: „Lidská osoba nachází svou dokonalost v hledání a milování toho, co je pravdivé a dobré“.

Moskevský patriarcha Kirill v prohlášení uvedl, že Benedikt přispěl v době svého pontifikátu k výraznému sblížení katolické a pravoslavné církve. Vyzdvihl také jeho „obranu tradičních hodnot v sekularizovaném světě“, kterou ve vlastní kondolenci zmínil také ruský prezident Vladimir Putin. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského byl Benedikt „vynikajícím teologem, intelektuálem a obhájcem obecně platných hodnot“.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 31. prosince 2022 Foto: Wikimedia Commons – Benedikt XVI.

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář