Existuje dalších 200 osob jako Asia Bibi, tvrdí syn zabitého pákistánského guvernéra

WASHINGTON – Syn pákistánského guvernéra, který byl v roce 2011 zavražděn kvůli své podpoře uvězněné křesťanské matce Asie Bibi, řekl, že v Pákistánu je uvězněno více než 200 lidí za rouhání.

Shaan Taseer vystoupil ve středu na akci ministerstva zahraničí, aby měl přednášku o náboženské svobodě. Jednalo se o největší třídenní akci svého druhu v historii, uvádí The Christian Post.

„O osm let později byla žena, kterou můj otec obhajoval, shledána nevinnou nejvyšším soudem v zemi,“ řekl podle CP Taseer. „Dámy a pánové, chci každému z vás poblahopřát. Osvobození Asie Bibi je vítězstvím lidstva, je to vítězství lidské důstojnosti a je to vítězství zdravého rozumu,“ poznamenal.

Salmaan Taseel
Salmaan Taseer

Ačkoliv se mnoho lidí radovalo po jejím propuštění Nejvyšším soudem Pákistánu poté, co Bibi strávila téměř deset let čekáním na trest smrti kvůli obvinění, že urazila proroka Mohameda, Taseer varoval, že zbývá ještě mnoho práce.

„Když oslavujeme tato vítězství, musíme mít na paměti výzvy, které před námi stojí,“ zdůraznil. „Zatímco Asia Bibi, nejznámější oběť zákona o rouhání na světě, je svobodná žena, chci, abyste všichni věděli, že je dnes v Pákistánu 200 dalších osob jako Asia Bibi ve vězení obviněných z rouhání, a to jsou jen hlášené případy,“ varoval.

Podle pákistánského trestního zákoníku mohou být lidé, obviněni z urážky proroka Mohameda nebo znesvěcení Koránu, odsouzeni k trestu odnětí svobody, nebo dokonce k trestu smrti, upozorňuje Christian Post.

„Můj otec, jako guvernér, v té době řekl: „Ne, ne. Nedovolím, aby tato žena čelila této nespravedlnosti. Ne, když jsem já guvernérem,“ řekl Taseer. „Setkal se s ní ve vězení. Ukázal jí, že při ni stojí. Požádal prezidenta o milost s ohledem na slabé důkazy případu a vyzval k reformě zákona o rouhání.“

Když Taseer odmítl stáhnout svoji podporu pro Bibi a žádal i nadále reformu zákona o rouhání, byla na něj vydána fatwa a volalo se po jeho smrti.

„Mnozí příznivci, včetně mě, kteří se starali o jeho pohodu, ho žádali, aby zvážil stažení své podpory,“ přiznal Taseer. „Jeho odpověď, kterou napsal prostřednictvím tweetu tři dny před svou smrtí, byla: „Stojím na straně nejslabších ze slabých, ale byl jsem požádán, abych se stáhl a odmítám to. Ne, když jsem ta poslední osoba, která stojí na její straně.“

Dne 4. ledna 2011 byl Taseer zastřelen svým bodyguardem Mumtazem Qadrim.

-mn- Datum: 20. července 2019  Foto: ACN Slovensko – Asia Bibi

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář