Exotovy zápisky (recenze)

Nová knížka Ladislava Heryána, kterou vydalo nakladatelství Portál, přináší texty zveřejněné v Katolickém týdeníku v průběhu let 2021 až 2023. Každý z příspěvků se skládá ze tří vyvážených a navzájem souvisejících částí. Kousek biblického textu inspiroval Heryánovo zamyšlení a následně je úvaha završena úryvkem z textu písně (zejména autorových milovaných U2) nebo kouskem poezie. Tyto celky velmi citlivě doprovázejí ilustrace Evy Macholánové. 

Knížka se dá číst od začátku do konce pěkně postupně, jak bývá zvykem, nebo na přeskáčku, jak se kniha právě otevře. Tématem je autorovi ledacos. Biblický text, který se mu nově otevřel, jeho soukromý zážitek, v němž pochopil něco o sobě a světě, v němž žije. Občas se vynoří jiné téma: dojem ze společenské události, vhled do politického dění nebo reakce na pastorační dotaz. Z mozaiky všech těch zápisků se rýsuje jako krásný obraz podoba láskyplného Boha.

SOUVISEJÍCÍRichard Foster – Svoboda v jednoduchosti (recenze)

Ladislav Heryán upřímně odhaluje své myšlenkové pochody, když se ocitá v nepohodlných situacích nebo když se setkává s lidmi, kteří právě prožívají něco bolestného. Jeho služba ve věznici ho staví před nutnost hledat v lidech, které společnost odsoudila, kvalitu, jež v nich vidí Bůh. Právě díky těmto setkáním je ochráněn před snadnými řešeními, levnými odpověďmi nebo povrchním hodnocením. Vězňové by je nemohli přijmout. Autor musí nahlédnout až do hloubky, odkrýt vrstvy náboženských nánosů a dostat se ke kořenům. V jádru všech jeho závěrů nacházíme lásku. 

Boží láska je tím zásadním zdrojem moudrosti, vysvětlením nejasností, řešením beznadějných situací. I když nejsme schopni porozumět tomu, co se nám děje, i když se zdá, že všechno hraje proti nám a nic nedává dobrý smysl, nade vším vítězí Boží láska. Je větší nad všechny překážky, silnější než všechno zlo světa a není nic, co by nepřekonala.

Takové je poselství Exotových zápisků, krásné malé knížky, která je povzbuzujícím koktejlem textů autorových, biblických a dalších pečlivě vybraných autorů.

Heryán, Ladislav: Exotovy zápisky, Portál 2024

Autor: Hana Pinknerová Datum: 27. března 2024 Foto: Portál

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář