Expozice v Bučovicích připomíná popraveného kněze Václava Drbolu

Bučovice – Bučovice na Vyškovsku mají od neděle trvalou připomínku katolického kněze Václava Drboly, který patří k obětem takzvaných babických procesů. Popravili jej v roce 1951, tedy před 70 lety. Ve vstupním prostoru kostela nechala farnost instalovat trvalou expozici s dobovými fotografiemi a faksimile dokumentů. Drbola působil v Bučovicích jako kaplan před tím, než odešel do Babic na Třebíčsku.

Expozice má neobvyklé architektonické řešení. Z vrcholu klenby v předsíni kostela je spuštěný tepaný kovový půlválec, který slouží jako nosič dokumentů, popsal ČTK Luděk Navara z občanského sdružení Paměť. Sdružení se na přípravě výstavy podílelo.

Drbola se narodil ve Starovičkách na Břeclavsku v roce 1912. V kněžské službě působil nejdříve ve Slavkově u Brna, poté v Čučicích a od roku 1943 jako kaplan v Bučovicích, kde také aktivně pracoval v různých spolcích, věnoval se mládeži, vyučoval náboženství. Organizoval také divadelní představení a hody, informuje bučovická farnost na svém webu.

Do Babic jej přeložili v roce 1950 po zatčení tamního faráře. Za mřížemi skončil v červnu 1951 i sám Drbola. Vražda tří funkcionářů národního výboru se sice odehrála až po jeho uvěznění, přesto byl zahrnut mezi obžalované v následných zpolitizovaných procesech. Za údajnou velezradu a návod k vraždě dostal trest smrti.

Církev v roce 2011 zahájila proces blahořečení Drboly. „Po ukončení diecézní části je proces blahořečení v římské fázi, která má několik částí, a nyní je v posledních krocích řízení,“ řekla mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 16. srpna 2021 Foto: Wikipedie – Jan Drbola

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář