Farář si ve Švýcarsku přijde na plat 200 tisíc korun

Ženeva – Švýcarsko zveřejnilo každoroční zprávu Lohnbuch Schweiz 2019 s žebříčkem nejlépe a nejhůře placených pracovních pozic. Práce faráře patří mezi ty s vyšším příjmem.

Ekonomický portál Etrend uvádí, že platy v této alpské zemi znějí pro člověka v našich zeměpisných šířkách neuvěřitelně, a to i ve srovnání se západní Evropou. Podle informací ze zprávy vyplývá, že nadprůměrně dobře vydělávají i tamní faráři. Dlouholetý kněz ve službách církve má nárok na plat ve výši v přepočtu přes 200 tisíc korun.

Se svým platem se duchovní řadí dokonce před profese, jako je práce v IT, kteří si se svou kvalifikací mohou měsíčně přijít v průměru na 105 tisíc Kč. Po získání magisterského titulu se jejich platy mohou pohybovat kolem 152 tisíc Kč.

Průměrný měsíční plat švýcarského policisty v kantonu Curych dosahuje úroveň okolo 128 tisíc eur a učitel na základní škole ve stejném regionu vydělá přibližně 160 tisíc korun.

Počátkem 16. století Švýcarsko významně ovlivnila nastupující reformace. Kalvín v Ženevě začal rozvíjet nové náboženské hnutí, které se po něm jmenuje kalvinismus. Spolu s Zwinglim položili základy protestantské morálky a etiky, které ve společnosti zakořenily.

Pouhých deset procent lidí se dnes podle portálu Novinky přiznává k ateismu, přibližně osmdesát tvoří křesťané: katolíci i protestanti mají přibližně stejný podíl. Muslimů jsou čtyři procenta a deset procent obyvatel se hlásí k jiným náboženstvím.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Foto: Wikimedia Commons – jezuitský kostel, Lucern

Tags: ,,

1 Komentář

  1. Dlouholetý farář má tedy asi o 20% vyšší plat než učitel na základní škole… jsou země, kde i učitelé mají výrazně nadprůměrný plat. Většinou mají i nejlepší školství. Třeba Švýcarsko či Skandinávie.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář