Farnosti v Jaroměři se po téměř 40 letech vrátila ukradená socha světce

Praha – Po téměř 40 letech dostala v pátek římskokatolická farnost v Jaroměři na Náchodsku zpátky sochu svatého Zachariáše, kterou někdo ukradl z její kaple na podzim roku 1985. Sochu z druhé poloviny 18. století našli pražští kriminalisté ve spolupráci s pracovníky Národního památkového ústavu u muže, který ji chtěl vyvézt ze země. Z vyšetřování a výslechu muže ale vyplynulo, že se nedopustil trestného činu, protože sochu koupil v dobré víře od jiného člověka. Na policejním webu to dnes uvedl mluvčí policie Jan Rybanský.

Muž podle něj požádal v uplynulých měsících památkový ústav o vystavení osvědčení k vývozu uměleckého díla kvůli pravděpodobnému prodeji. Pracovníci ústavu následně zjistili, že jde o ukradenou sochu z jaroměřské kaple svaté Anny a významnou památku evidovanou v Ústředním seznamu památek ČR. Kontaktovali proto pražské kriminalisty, kteří si případ převzali a sochu zajistili.

SOUVISEJÍCÍ Kostel v Lukové se sochami duchů věřících se dočkal oprav za miliony korun

„Kriminalisté prověřováním případu a výslechem osoby žádající o osvědčení k vývozu nezjistili, že by se dopustila trestného činu, neboť sochu prokazatelně koupila v dobrá víře od jiné osoby,“ doplnil Rybanský s tím, že aktuálně je hodnota sochy světce je od 100.000 do 200.000 korun.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 10. června 2023 Foto: Wikimedia Commons –

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář