Festival duchovní hudby uvede světovou premiéru i koncerty ve tmě

Brno – Velikonoční festival duchovní hudby v Brně letos nabídne díla zkomponovaná od sedmého století do současnosti. Novinkou 28. ročníku jsou koncerty ve tmě, chystá se také jedna světová premiéra, uvedla dnes na tiskové konferenci ředitelka pořádající Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Festival, který se termínově váže na křesťanské svátky, nabídne devět koncertů, z toho tři temné hodinky, kdy návštěvníci při svíčkách rozjímají v kostelech. Duchovní hudba rozezní pět brněnských kostelů, poprvé návštěvníci festivalu zavítají do řeckokatolického kostela svatého Josefa. Zazní Byzantské pašije a symfonie se sólovým partem pro housle. Zajímavostí obou koncertů je to, že se odehrají ve tmě.

„Snažíme se co nejvíce ctít tradici. Festival od svého vzniku nezměnil formát, je zakotven mezi Květnou a Velikonoční neděli, letos festival začne 14. dubna a skončí 28. dubna. Každá skladba má svá specifika a jiné akustické požadavky, i proto musíme hledat vhodný repertoár, který by zapadl do brněnských kostelů,“ řekl dramaturg festivalu Vladimír Maňas.

Festival zahájí světová premiéra skladby So Shall He Descend od estonského skladatele Toivo Tuleva, která vznikla na objednávku festivalu. Tulev dílo skládal přímo pro příležitost Květné neděle a pro katedrálu na Petrově, kterou loni na podzim mnohokrát navštívil, aby se seznámil s její akustikou.

Závěrečný festivalový koncert si zájemci poprvé poslechnou v Besedním domě na Komenského náměstí. Jako poslední koncert pořadatelé vybrali Bachovo Velikonoční oratorium. „Bohužel, jediným místem, kde by bylo možné dílo uvést, je minoritský chrám. V požadovaném termínu se v chrámu uskuteční velká církevní slavnost, proto jsme museli zvolit Besední dům,“ řekla Kučerová.

Prodej vstupenek organizátoři spustili v polovině února. Podle nich je největší zájem o zahajovací a závěrečný koncert. Třetím nejprodávanějším koncertem jsou Byzantské pašije.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Foto: Wikimedia Commons – Brno

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář