Festival duchovní hudby v Brně nabídne světovou premiéru

Brno – Světová premiéra skladby estonského skladatele Toivo Tuleva zahájí v polovině dubna Velikonoční festival duchovní hudby v Brně. Festival nabídne šest koncertů, během dvou týdnů se v brněnských kostelích představí špičkoví umělci z Česka i zahraničí, uvedla v tiskové zprávě mluvčí Filharmonie Brno Kateřina Konečná.

Festival, jehož letošním tématem je ceremonie a slavnost, potrvá od 14. do 28. dubna. Návštěvníci si šestici koncertů poslechnou v katedrále na Petrově, v kostele svatého Josefa nebo v bazilice na Starém Brně.

Hned první večer přinese světovou premiéru Tulevovy skladby. Dílo So Shall He Descend zkomponoval na objednávku brněnského festivalu. „Tulev je detailně obeznámen s historickými hudebními styly včetně gregoriánského chorálu, k němuž ve své tvorbě rád odkazuje, ale není mu cizí ani prostředí rockové hudby,“ uvedl dramaturg festivalu Vladimír Maňas.

Zahajovací koncert, na kterém se kromě brněnské filharmonie představí i pěvecký sbor Ars Brunensis, bude řídit šéfdirigent orchestru Dennis Russell Davies.

Atmosféru Říma navodí španělský soubor La Grande Chapelle v programu Velikonoční procesí na Piazza Navona. Komorní sbor a soubor historických nástrojů rozezní svatojakubský kostel dvěma desítkami skladeb z 16. století.

Kromě zahraničních interpretů si zájemci poslechnou i koncert brněnského rodáka Michaela Bártka v bazilice na Starém Brně. Festival uzavře Bachovo Velikonoční oratorium v podání Czech Ensemble Baroque.

Součástí festivalu jsou tři temné hodinky, tedy hudební rozjímání v kostele při svíčkách. V jednom z večerů zazní dílo Alfreda Schnittkeho, při kterém spojí síly čtyři brněnské sbory.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

Autor: ČTK  Foto: filharmonie-brno.cz 

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář